Remarcatul lui MM Stoica de la FCSB: ”În ultima vreme a jucat fenomenal”

MM Stoica FCSB FCSB - FC Botosani Florinel Coman Superliga Mihai Stoica
Data publicarii: Luni 26 Februarie 2024, 23:31
Data actualizarii: Luni 26 Februarie 2024, 23:33

FCSB a câștigat cu emoții meciul cu FC Botoșani, scor 3-2, din etapa cu numărul 27 din Superliga României.

Echipa finanțată de Gigi Becali este acum la zece puncte distanță față de urmăritoarele CFR Cluj și Rapid, cu trei etape înainte de finalul sezonului regulat.

Indiferent de rezultatele din ultimele trei etape ale sezonului regulat, FCSB este sigură că va intra în play-off de pe primul loc! Mihai Stoica, managerul general al vicecampioanei, a anlizat partida și a vorbit la superlativ despre Florinel Coman (25 de ani), care a marcat o ”dublă” și a decis meciul cu FC Botoșani.

MM Stoica, despre Florinel Coman: ”A jucat fenomenal”

Ajuns la 12 goluri marcate în acest sezon de Superligă, Coman este lăudat de oficialul celor de la FCSB. Acesta spune că, în ultima vreme, internaționalul român ”a jucat fenomenal”, chiar dacă s-a confruntat recent cu o problemă de sănătate.

„Coman a fost bolnav. În ultima vreme a jucat fenomenal, a avut meciurile în care nu a putut să joace pentru că a fost bolnav.

A intrat bolnav grav și ne rezolva meciul dacă nu era Chivulete la VAR care a inventat un penalty. La noi, toate se întâmplă în defavoarea noastră!”, a spus MM Stoica, la Orange Sport.

Transferat în 2017 de la Viitorul pentru trei milioane de euro, Florinel Coman a fost unul dintre jucătorii pentru care Gigi Becali spera să obțină o sumă-record pentru un transfer.

La șapte ani distanță, Florinel Coman are o clauză de reziliere în valoare de cinci milioane de euro, iar cifrele sale îl aduc tot mai aproape de un transfer spectaculos. În 28 de partide în toate competițiile a marcat de 13 ori, cifră la care se adaugă și nouă pase decisive.

Și cota sa de piață a crescut semnificativ în ultima perioadă Florinel Coman este evaluat acum la cinci milioane de euro de site-urile de specialitate.

VIDEO - Declarațiile lui Gigi Becali (26/02/2024)

FCSB - FC Botoșani 3-2. O nouă victorie pentru liderul din Superligă

Florinel Coman a deschis scorul în minutul șase, în urma assist-ului provenit de la Adrian Șut. După un sfert de oră, Nana Antwi a fost eliminat după ce l-a faultat pe Enzo Lopez în minutul 18, iar FCSB a continuat partida în inferioritate numerică, până în minutul 56, când Juan Kaprof a văzut al doilea cartonaș galben și a părăsit prematur suprafața de teren.

În repriza secundă, Francesco Margiotta a restabilit egalitatea în minutul 47, doar că FCSB a revenit pe tabela de marcaj în minutul 71, prin golul lui Joyskim Dawa. Cinci minute mai târziu, Florinel Coman a realizat ”dubla”.

Pe final, ”centralul partidei”, Cătălin Ion Buși, a arătat al treilea cartonaș roșu. Darius Olaru a fost de această dată cel vizat, iar moldovenii au profitat de superioritatea numerică. FC Botoșani a micșorat diferența în minutul 90+4, prin Ofosu, doar că scorul a rămas 3-2 în favoarea roș-albaștrilor, iar FCSB a înregistrat, așadar, toate cele trei puncte.