Mutu cere un titular la națională: "E convocat de un an și jumătate și n-a prins niciun minut! Meritam mai mulți jucători"

Adrian Mutu CS Mioveni Horatiu Moldovan Nationala Rapid Superliga
Data publicarii: Duminica 18 Septembrie 2022, 00:18
Data actualizarii: Duminica 18 Septembrie 2022, 00:19

Rapid a învins CS Mioveni, scor 2-1, în runda cu numărul 11 din Superliga, iar giuleștenii sunt la egalitate de puncte cu liderul Farul Constanța.

Prima repriză din Giulești a fost plină de evenimente: Papeau a avut un gol anulat pentru ofsaid, Scarlatache a deschis scorul, Vlad Pop a fost eliminat pentru două cartonașe galbene, iar Antonio Sefer a egalat în minutul 39.

Adrian Mutu, după Rapid - CS Mioveni 2-1

Golul victoriei a fost adus de debutantul Kevin Luckassen, care a fost pe fază la mingea trimisă în bară de Săpunaru și a marcat primul său gol în tricoul Rapidului.

După meci, Adrian Mutu și-a felicitat elevii pentru că au reușit să treacă peste un test dificil și a vorbit și despre convocările de la naționala României.

Antrenorul Rapidului spune că speră ca Horațiu Moldovan, singurul jucător de la Rapid convocat, să debuteze la naționala României și consideră că Edi Iordănescu ar fi trebuit să cheme și alți jucători de la formația giuleșteană.

"A fost o victorie frumoasă, a fost muncită, așa cum anticipam. Cred că dacă se valida acel gol, probabil altul era scorul. Important e că am câștigat, suntem pe primul loc, la egalitate cu Farul, mă bucur că avem opt victorii, cele mai multe din campionat. Vine acum o perioadă de două săptămâni în care vom avea câteva zile libere, apoi mergem în cantonament.

Mă bucur că echipa a avut reacție după golul primit, că băieții au atacat 90 de minute și mă bucur cel mai mult pentru faptul că învățăm să câștigăm astfel de meciuri. Meciurile astea sunt grele, complicate și se complică și mai mult dacă primești un gol. Când ai în fața ta o echipă care joacă doar pe contraatac, devine foarte greu să îți dezvolți jocul tău. Când reușești să câștigi un astfel de meci, înseamnă că și-a spus cuvântul calitatea.

Normal că mă aștepteptam la asta de la Luckassen. Chiar dacă nu e 100%, i-am spus că e ok, va juca câteva minute pentru a simți atmosfera din Giulești. Am fost nevoit să-i dau mai multe minute decât voiam din cauza scorului, dar a ieșit bine, a dat gol.

Știam că fanii sunt alături de noi. Vrem să le dedicăm victoria. Au fost și azi momente în care avut nevoie de ei, iar ei ne-au dat aripi. Cristi Săpunaru e căpitanul nostru, știe ce înseamnă spiritul Rapidului. E important că în astfel de meciuri își arată calitățile de lider. La golul doi a fost un șut al lui care a lovit bara.

Nu mă pricep la iarbă, la gazon, la întreținera lui. Nu vrem să jucăm pe un astfel de teren care azi ne-a deranjat în unele momente.

Două meciuri complicate pentru echipa națională, care are nevoie de confirmări, de victorii. Sper să câștige, le doresc baftă lui Edi Iordănescu și staff-ului lui și sper să-l văd și pe Moldovan în teren. De un an și jumătate e convocat și n-a prins niciun minut. Cred că e portarul cel mai constant dintre cei trei convocați și sper să-i dea minute, să debuteze și el. E păcat pentru un astfel de talent.

Eu doar sper să văd un jucător de-ai noștri debutând pentru națională. Va decide Edi când și cum. Cu siguranță meritam mai mulți jucători, suntem pe primul loc, avem cele mai multe victorii. Ar fi meritat și alții convocați, avem cea mai bună apărare. Trageți dumneavoastră concluziile. N-are rost să intrăm în polemică, Săpunaru are opinia lui. Meritam mai mulți jucători, dar asta nu înseamnă că Edi nu a făcut alegerile corecte", a spus Adrian Mutu.

În urma acestui rezultat, Rapid a ajuns la 24 de puncte și ocupă poziția asecundă, la egalitate cu liderul Farul. În runda următoare, giuleștenii vor înfrunta Chindia Târgoviște, în deplasare.

Lotul convocat de Edi Iordănescu petru meciurile cu Finlanda și Bosnia

PORTARI: Ionuț Radu (Cremonese | Italia, 0/0), Horațiu Moldovan (FC Rapid 1923, 0/0), Ștefan Târnovanu (FCSB, 0/0);

FUNDAȘI: Andrei Rațiu (Huesca | Spania, 8/0), Cristian Manea (CFR Cluj, 18/2), Vlad Chiricheș (Cremonese | Italia, 75/0), Adrian Rus (Pisa | Italia, 14/0), Ionuț Nedelcearu (Palermo | Italia, 21/2), Andrei Burcă (CFR Cluj, 12/0), Nicușor Bancu (Universitatea Craiova, 26/2), Mario Camora (CFR Cluj, 8/0);

MIJLOCAȘI: Deian Sorescu (Rakow | Polonia, 7/0), Dennis Man (Parma |Italia, 14/4), Andrei Cordea (FCSB, 2/0), Alexandru Cicâldău (Al-Ittihad Kalba | EAU, 25/3), Daniel Boloca (Frosinone | Italia, 0/0), Marius Marin (Pisa | Italia, 6/0), Nicolae Păun (Sepsi OSK, 1/0), Tudor Băluță (Farul Constanța, 7/0), Răzvan Marin (Empoli | Italia, 41/2), Nicolae Stanciu (Wuhan Three Towns | China, 54/11), Darius Olaru (FCSB, 6/0), Denis Drăguș (Standard Liege | Belgia, 2/0), Florinel Coman (FCSB, 5/0);

ATACANȚI: George Pușcaș (Genoa | Italia, 30/8), Denis Alibec (Farul Constanța, 25/2), Florin Tănase (Al-Jazira | EAU, 14/1).