fcsb - farul Andrei Borza Basarab Panduru Gica Hagi Superliga Superliga Gică Hagi
Data publicarii: Miercuri 19 Aprilie 2023, 17:53
Data actualizarii: Miercuri 19 Aprilie 2023, 17:52

Farul Constanța a pierdut cu FCSB, scor 1-2.

În repriza secundă, antrenorul echipei de la malul mării, Gică Hagi, l-a înlocuit pe Andrei Borza și i-a strigat: „Ce ai, mă? Ce ai?”, moment în care fotbalistul nu și-a mai putut stăpâni emoțiile și a început să lăcrimeze.

Basarab Panduru, fost internațional român, știe motivul pentru care Gică Hagi și-a mustrat elevul, evidențiind că totul are de-a face cu golul doi al „roș-albaștrilor”, cel marcat de Florinel Coman.

„Probabil că de aici vine şi cearta lui Hagi pentru Borza (n.r. de la poziționarea jucătorului la golul lui Coman). E vinovat Borza aici, pentru că trebuia să strângă, strângeau amândoi. Strângea Borza, rămânea Boli în cadrul porţii. Borza trebuia să se bage în faţa lui Coman, iar preluarea lui Coman trebuia s-o facă Borza. Boli nu trebuia să iasă din cadrul porţii.

Borza chiar merita să fie certat”, a spus Basarab Panduru, potrivit Orange Sport.

FCSB - Farul Constanța 2-1

În urma unui start în forță al echipei de la malul mării, „roș-albaștrii” au fost cei care au dat lovitura pe tabela de marcaj, în cele din urmă. Andrea Compagno (35') a fructificat o lovitură de la 11 metri, după ce Istvan Kovacs a fost chemat la monitor și a luat decizia de a oferi celor de la FCSB un penalty.

În repriza secundă, Florinel Coman (47') a luat o acțiune în propriile mâini și l-a învins pe Aioani fără nicio problemă. Winger-ul formației dirijate de Elias Charalambous a dus, astfel, scorul la 2-0, dar Farul Constanța a dat semne de revenire și a redus din diferență, prin Enes Sali (52').

Tabela a rămas nemodificată până la fluierul de final al centralului Istvan Kovacs, iar FCSB a reușit să o învingă pe Farul Constanța pentru prima dată în această stagiune, după ce Gică Hagi a reușit să-i bată pe „roș-albaștri” în ambele partide din sezonul regulat al primului eșalon al României.