MM Stoica laudă un jucător de la FCSB: ”Excepțional!”

FCSB mihai lixandru MM Stoica Superliga Superliga Mihai Stoica, manager general FCSB / Foto: Agerpres
Data publicarii: Joi 21 Decembrie 2023, 13:10
Data actualizarii: Joi 21 Decembrie 2023, 13:09

FCSB încheie anul pe primul loc în Superliga României.

După 21 de etape desfășurate în primul eșalon, roș-albaștrii se situează în vârful clasamentului cu 44 de puncte, la 10 lungimi diferență de ocupanta locului secund, Universitatea Craiova (34p).

Mihai Stoica, managerul general FCSB, a vorbit despre Mihai Lixandru și a subliniat că fotbalistul roș-albaștrilor a fost ”excepțional” împotriva lui CFR Cluj, moment în care a intrat în prima repriză în locul lui Darius Olaru, ieșit accidentat.

Mihai Lixandru mai are contract cu vicecampioana României până la finele sezonului 2024/25. Bucureșteanul e cotat de site-urile de specialitate, cum ar fi Transfermarkt, la 300.000 de euro.

”Acum 10 zile, eram la Cluj, după ce pierdusem acasă cu Galaţiul şi fusesem eliminaţi de Craiova 1948 în Cupa României şi începuse meciul dezastruos pentru noi. Declicul, golul marcat de Olaru, din pasa superbă a lui Coman, fază pe care aţi revăzut-o aseară, la faza penalty-ului 2, identică. Era ceea ce aşteptam.

De acolo, totul a mers perfect. Am jucat foarte bine. Şi la Cluj, în partea a doua a meciului, şi acasă cu Sibiul şi acum la Iaşi. Foarte bine.

Cele mai bune evoluţii ale noastre din actuala ediţie de campionat. Şi am descoperit un jucător: Mihai Lixandru. Noi am intrat 1-1 la pauză cu CFR şi l-am pierdut pe Olaru. Când îl pierzi pe Olaru, te gândeşti. Dar intrarea lui Lixandru a fost excepţională, iar evoluţiile sale au continuat pe linia aceasta”, a spus Mihai Stoica, potrivit OrangeSport.

Poli Iași - FCSB 1-3, ultimul meci din acest an pentru roș-albaștri

Alexandru Băluță a deschis scorul în minutul 16, doar că Robert Ion a restabilit egalitatea 11 minute mai târziu. FCSB a revenit însă la conducere grație reușitei lui Florinel Coman din penalty, în minutul 32.

În partea secundă, șeptarul roș-albaștrilor a transformat din nou o lovitură de pedeapsă în minutul 83, iar tabela de marcaj a rămas nemodificată până la finalul celor 90 de minute.