Mititelu, declarație în forță: „E un jucător foarte bun pentru Liga 1”

FCU Craiova Adrian Mititelu Aurelian Chitu Superliga Superliga Adrian Mititelu
Data publicarii: Luni 17 Iulie 2023, 14:05
Data actualizarii: Luni 17 Iulie 2023, 14:04

FCU Craiova a pierdut în prima etapă cu FCSB, scor 1-3.

Partida dintre cele două echipe s-a desfășurat pe Stadionul Municipal „Constantin Diță” din Târgu Jiu. FCU Craiova nu a oferit cele mai bune evoluții și a pierdut, în cele din urmă, cu 1-3.

Adrian Mititelu a rămas impresionat de Aurelian Chițu, fotbalistul său de la FCU Craiova în vârstă de 32 de ani. Patronul oltenilor a precizat că atacantul său e un jucător extrem de talentat pentru Superliga României și că va marca multe goluri în tricoul trupei din Bănie.

„Și atunci jucători care au calitate mare nu pot face pasul. De aceea eu cred foarte mult și în Chițu și în Blănuță. Iar Chițu la ora asta vă spun că e un jucător foarte, foarte bun pentru Liga întâi și o să vedeți că o să dea multe goluri”, a spus Adrian Mititelu, potrivit Fanatik.

Aurelian Chițu se află la FCU Craiova din ianuarie 2022. Oltenii l-au adus liber de contract de la FCV Farul Constanța. 13 goluri în 41 de apariții a reușit până acum atacantul din Țăndărei.

FCU Craiova - FCSB 1-3

„Roș-albaștrii” au început în forță meciul de pe Stadionul Municipal „Constantin Diță” din Târgu Jiu.

David Miculescu a deschis scorul (minutul opt), iar Florinel Coman a majorat diferența nouă minute mai târziu (minutul 17). În repriza secundă, Malcom Edjouma a dus scorul la 3-0 (minutul 60).

10 minute mai târziu, Sekou Sidibe a înscris golul de onoare pentru FCU Craiova (minutul 70), iar tabela a rămas nemodificată până la fluierul final al arbitrului Radu Petrescu.

Echipele de start

• FCU Craiova: Popa - Compagnucci, Paramatti, Danny, Mascarenhas - Achim, Albu - Baeten, Bahassa, Van Durmen - Chițu
  • FCSB: Târnovanu - Pantea, Haruț, Dawa, Radunovic - Șut, Olaru, Djokovic - Băluță, Miculescu, Coman