VIDEO Mirel Rădoi, după pasul greșit făcut de FCSB cu Voluntari: „Am trăit un moment cu Sorin Ghionea, amândoi am spart televizorul!”

Data publicarii: Duminica 15 Mai 2022, 15:29
Data actualizarii: Duminica 15 Mai 2022, 15:42

Fostul selecționer a vorbit despre șansele FCSB-ului de a câștiga titlul, după ce roș-albaștrii au remizat cu FC Voluntari, 2-2.

În penultima etapă din Liga 1, FCSB avea nevoie de victorie pentru a juca cu titlul pe masă ultima partida cu CFR Cluj. Însă roș-albaștrii s-au încurcat și au bifat doar o remiză, 2-2, cu echipa antrenată de Liviu Ciobotariu (51 ani), așa că depind de rezultatul meciului CFR - Universitatea Craiova, de pe 15 mai, de la 21:30, LIVE TEXT pe www.sport.ro

Însă Mirel Rădoi (41 ani) este de părere că experiența CFR-ului o va ajuta să gestioneze altfel meciul, spre deosebire de cum s-a comportat FCSB-ul în ultimele minute ale jocului cu FC Voluntari. Totodată, fostul selecționer și-a amintit că a fost în situația în care se află elevii lui Toni Petrea (47 ani), ci anume să aștepte ca adversarul să se încurce, și că dezamăgirea s-a soldat cu un televizor spart.

Mirel Rădoi: „Pentru a demonstra ceva în România trebuie să pierzi”

„Cred că în mare parte, da. Văzând diferența de experiență între cele două echipe, cred că CFR va aborda cu totul și cu totul diferit partida de aseară, decât a făcut-o FCSB aseară în ultimele minute. E dureros. În situația în care se află acum, lucrurile nu mai depind de ei. Au fost momente în care părea că emulația care s-a creat în ultimele două etape, FCSB este favorită și cred că până la gol, în minutul 87, toată lumea credea că până la urmă în ultima etapă se va juca campionatul și FCSB va câștiga.

Din păcate, nu a fost așa. Eu am trăit un asemenea moment, în fața televizorului, cu Sorin Ghionea. Amândoi am spart televizorul. Este vorba de acel meci, 1-1 cu Buzăul. La fel, au fost aceleași speculații, că Buzăul este echipa de casă a Stelei, zilele acestea s-a vehiculat de Voluntari că ar fi echipa de casă a Stelei (n.r. - FCSB). Din păcate, pentru a demonstra în România ceva trebuie să pierzi un campionat. Pe de altă parte, dacă joci corect nu ești apreciat că ai încercat să ajuți pe altcineva. Oricum ar fi la noi, este absolut incredibil”, a declarat Mirel Rădoi la un eveniment caritabil.