Mircea Lucescu se dezlănțuie în campionat! De când nu a mai pierdut Dinamo Kiev

Mircea Lucescu Campionatul Ucrainei Dinamo Kiev Superliga Mircea Lucescu
Data publicarii: Vineri 28 Aprilie 2023, 17:02
Data actualizarii: Vineri 28 Aprilie 2023, 17:02

Mircea Lucescu (77 de ani) se află la Dinamo Kiev din iulie 2020.

Antrenorul român a bifat de 103 apariții la cârma echipei din Ucraina, înregistrând o medie de 1.89 puncte pe meci, conform statisticilor oferite de site-ul de specialitate, Transfermarkt.

Mircea Lucescu se dezlănțuie în campionat!

În ultima etapă din campionatul Ucrainei, Dinamo Kiev a învins-o pe Metalist Kharkiv cu 3-1, în deplasare. Recitalul a început în partea secundă, după ce Yuriy Romanyuk a fost eliminat.

Oleksandr Syrota a deschis scorul în minutul 70, iar Vladyslav Vanat a majorat diferența cinci minute mai târziu. Maksym Pryadun a dus scorul la 1-2 în minutul 81, dar Kostiantyn Vivcharenko a redat avantajul de două goluri celor de la Dinamo Kiev, în minutul 90+1.

Formația dirijată de Mircea Lucescu se află, așadar, pe locul patru în campionatul Ucrainei cu 44 de puncte din 69 posibile, după 23 de etape. În consecință, Dinamo Kiev a ajuns la a 13-a victorie și a mai înregistrat cinci rezultate de egalitate și cinci eșecuri.

De când nu a mai pierdut Dinamo Kiev

Ultima înfrângere a celor de la Dinamo Kiev a fost în campionat, împotriva lui Zorya, din etapa cu numărul 18 (18 aprilie 2023). Au trecut, astfel, 42 de zile de când formația dirijată de Mircea Lucescu nu a mai pierdut în primul eșalon al Ucrainei.

În Dinamo Kiev - Zorya, unicul gol a fost marcat de Eduardo Guerrero în minutul 83 al meciului. În penultimul duel dintre cele două, tot Zorya a pășit în față. Atunci, trupa lui Mircea Lucescu, Dinamo Kiev, a fost înfrântă cu 2-3.