Mihai Stoica reacționează după declarațiile lui Hagi: "Cum adică nu e penalty?"

Mihai Stoica Farul Constanta FCSB Gica Hagi Universitatea Craiova Superliga
Data publicarii: Duminica 14 Mai 2023, 08:10
Data actualizarii: Duminica 14 Mai 2023, 08:09

Universitatea Craiova și Farul Constanța au remizat, scor 1-1, în runda a opta din Liga 1, iar lupta la titlu se încinge.

După meciul din Bănie, Gică Hagi a contestat penalty-ul primit de Universitatea Craiova și transformat de Andrei Ivan în minutul 82. Centralul Andrei Chivulete a fost chemat să revadă la monitorul VAR o fază în care Kevin Boli pare că îl lovește în careu pe Elvir Koljic.

"Atât cât mă pricep eu, acolo nu a fost penalty. Dacă greșesc, îmi pare rău! Am văzut că în România toată lumea țipă, unii se lasă. Dacă ăsta e penalty, atunci orice poate să fie penalty", a spus Gică Hagi, imediat după meci.

Prezent în studio la Orange Sport, Mihai Stoica a analizat faza după declarațiie lui Hagi. Oficialul celor de la FCSB este de părere că Andrei Chivulete a luat decizia corectă, spre deosebire de faza din prima repriză când Farul a primit un penalty, care a fost ratat ulterior de Alibec.

"Se duce după minge și îi lovește gheata lui Koljic, e evident. Reține, jocul nu se oprise și clar i-a spus în cască: 'Băi, vezi că acolo e penalty clar!'. E evident. Cum adică nu e penalty? Eu la primul nu am văzut nimic, dar ăsta e penalty clar", a spus Mihai Stoica, la Orange Sport.

În urma acestui rezultat, Farul Constanța a ajuns la 47 de puncte și este la patru distanță de FCSB, care va juca duminică în compania celor de la CFR Cluj, pe Arena Națională.

Pentru Farul Constanța, calculele sunt simple. Indiferent de rezultatul din meciul FCSB și CFR Cluj este obligată să câștige în următoarea etapă în compania vicecampioanei, pe teren propriu, pentru a câștiga matematic titlul cu o etapă înainte de final.