Mihai Stoica Cupa Romaniei Superliga UTA Arad Superliga Mihai Stoica
Data publicarii: Miercuri 05 Aprilie 2023, 17:45
Data actualizarii: Miercuri 05 Aprilie 2023, 17:46

Mihai Stoica e managerul general al celor de la FCSB.

UTA Arad a câștigat duelul de pe „Francisc von Neuman” cu FCU Craiova, scor 1-0, grație reușitei lui Virgiliu Postolachi din prima parte a meciului. Arădenii s-au calificat, în consecință, în semifinalele Cupei României, unde va întâlni câștigătoarea dintre FC Hermannstadt și FC Universitatea Cluj.

Mihai Stoica nu s-a ferit de cuvinte cu privire la o echipă din play-out-ul Superligii

Mihai Stoica a evidențiat faptul că UTA, în ciuda succesului din Cupa României, e în continuare „amenințată” de retrogradare. Arădenii se află pe locul 14, iar în primele două etape ale play-out-ului, echipa a înregistrat o înfrângere (0-1 vs Petrolul Ploiești) și o victorie (2-0 vs 'U' Cluj).

„Clar (n.r. poate avea ca obiectiv câştigarea Cupei României), dar UTA e ameninţată de retrogradare în continuare, cred eu că mai important pentru UTA e să scape de baraj.

Cred că, totuşi, e un obiectiv secundar Cupa. A tratat-o serios, ambele echipe au jucat serios, şi-au utilizat toţi jucătorii importanţi. Bine, Craiova nu are probleme.

La FCU se pune problema dacă va juca sau nu barajul pentru cupele europene, pentru că locul şapte cu locul opt joacă primul baraj”, a spus Mihai Stoica, potrivit Orange Sport.

UTA Arad - FCU Craiova 1-0

Gazdele au început în forță partida de pe „Francisc von Neuman”. Virgiliu Postolachi a deschis scorul în minutul 16, iar tabela a rămas nemodificată până la fluierul de final al centralului, UTA izbutind, în consecință, să treacă de FCU Craiova în sferturile de finală ale Cupei României.

Echipele de start!

• UTA Arad: Kucher - Vukcevic, Chindriș, Benga, Roger - Batha, Bautista - Postolachi, Ubbink, Steau - Milosevic
  • FCU Craiova: Gurău - Negru, Duarte, Henriques, Huyghebaert - Ganea, Albu, Asamoah, Mascarenhas - Ibrahim, Blănuță