Mihai Stoica nu l-a menajat pe Joyskim Dawa după meciul cu Sepsi: "Aș prefera să nu critic jucătorii"

Mihai Stoica FCSB Joyskim Dawa Superliga
Data publicarii: Marti 19 Martie 2024, 13:19
Data actualizarii: Marti 19 Martie 2024, 13:31

FCSB a învins-o pe Sepsi OSK cu scorul de 2-1, pe Arena Naţională, în prima etapă din play-off-ul Superligii României.

Liderul a deschis scorul prin Florinel Coman (11), dar tot el a comis un fault în propriul careu asupra lui Gabriel Debeljuh, pe care atacantul croat l-a transformat (25). Alexandru Băluţă (41) a marcat la capătul unei acţiuni personale, cu un şut din marginea careului.

Joyskim Dawa a avut o evoluție nesigură în prima parte a meciului, motiv pentru care a fost schimbat la pauză. Evoluția sa a fost comentată și de Mihai Stoica, oficialul de la FCSB.

"A avut câteva erori şi asta e situaţia, se întâmplă. Aş prefera să nu critic jucătorii, pot să critic jucătorii când văd lipsă de atitudine. În momentul în care sunt greşeli tehnice, nu sunt antrenor şi nu e ok să critic.

Pentru mine pozitiv a fost şi faptul că, în a doua parte a meciului, ne-am închis şi, cu excepţia unui şut al lui Păun de pe la 20 de metri, dar care dacă prindea poarta cred eu că Târnovanu îl scotea, cei de la Sepsi n-au avut nicio ocazie", a declarat Mihai Stoica, la Orange Sport.

De ce a fost schimbat Joyskim Dawa

Întrebat după meci de ce a fost schimbat camerunezul Joyskim Dawa la pauză, Gigi Becali a oferit un răspuns cu argumente. Stoperul transferat de la Botoșani a avut o evoluție ștearsă și a fost înlocuit cu Baba Alhassan.

"Dawa trebuia să fie schimbat că făcea greșeală după greșeală. E cu Ramadan-ul și nu mai are forță. El poate ține un Ramadan mai altfel... Cum să dai pase la adversar? Mai multe.

Atunci am zis că poate e stresat de greșelile pe care le-a făcut și mai făcea și altele. El e bun fotbalist, dar când are impresia că poate juca pe mijloc, nu e bine. Doar pe stânga sau dreapta trebuie să paseze, nu central", a declarat Gigi Becali, la televiziunea Digisport.