Mihai Stoica, deranjat de gestul pe care oltenii l-au făcut la finalul meciului cu FCSB: "Chestiile astea se întorc, am experimentat"

Mihai Stoica FCSB Razvan Oaida Universitatea Craiova Superliga
Data publicarii: Luni 19 Septembrie 2022, 20:22
Data actualizarii: Luni 19 Septembrie 2022, 20:27

Universitatea Craiova a învins-o pe FCSB cu scorul de 2-1, într-un meci din etapa a 11-a a Superligii de fotbal.

Universitatea Craiova a deschis scorul prin Bogdan Mitrea (minutul 32 - penalty), fost jucător la FCSB, care a marcat primul său gol pentru formaţia craioveană. Penalty-ul a fost acordat după un fault comis de estonianul Joonas Tamm la Jovan Markovic. FCSB a egalat în finalul primei reprize, prin Andrea Compagno (minutul 45+6 - penalty), după o ciocnire între italian şi Nicuşor Bancu.

Formația antrenată de Mirel Rădoi a obţinut victoria prin autogolul lui Răzvan Oaidă (minutul 66), care a deviat nefericit în propria poartă, cu genunchiul, centrarea lui Alexandru Creţu, deviată de Jovan Markovic.

Universitatea Craiova rămâne neînvinsă acasă în acest sezon, având patru victorii în ultimele patru meciuri de pe teren propriu. FCSB a pierdut în ultimele două deplasări din Superligă şi n-are nicio victorie în ultimele meciuri de campionat (două egaluri, două eşecuri).

Mihai Stoica, deranjat de gestul de la finalul meciului

După fluierul de final de pe stadionul "Ion Oblemenco", crainicul i-a mulțumit lui Răzvan Oaidă pentru autogolul cu care s-a decis partida în favoarea oltenilor.

"Există un numitor comun la meciurile din Europa şi cele din campionat: greşelile de arbitraj. La Londra, penalty-ul, cu Anderlecht ni s-a refuzat un penalty când Dawa a fost placat. Cu Voluntari, la 0-0, penalty cu eliminare. Cu Craiova, la fel. Astea sunt pe deoparte. Pe de altă parte asist la un lanţ de ghinioane cum rar mi s-a dat să văd. Radunovic a alunecat pe piciorul lui Nemec, când a făcut penalty, acum a fost autogolul antologic al lui Oaidă.

Toate se întorc în viaţă, după cum se întorc pentru cei care ironizează acum. Declaraţia lui Markovic că Tamm să meargă la spital o pun pe seama întrebarii obraznice a reporterului. La staţia de amplificare era scandat numele lui Oaidă şi spune clar crainicul că îi mulţumim pentru gol... Chestiile astea se întorc, am experimentat", a spus Mihai Stoica, la Orange Sport.