Mihai Stoica anunță un nou transfer la FCSB: „Am cam reglat-o”

Data publicarii: Miercuri 19 Iulie 2023, 22:41
Data actualizarii: Miercuri 19 Iulie 2023, 22:40

Fundașul central a mai evoluat la FCSB în perioada ianuarie 2012 - august 2013. Gigi Becali l-a vândut atunci la Tottenham Hotspur în Premier League pentru 9.5 milioane de euro, moment în care Transfermarkt îl evalua la opt milioane de euro

Mihai Sooica, managerul general FCSB, a vorbit despre posibilul transfer al lui Vlad Chiricheș la echipa „roș-albastră” și a evidențiat că încă se poartă discuții cu fundașul central.

Oficialul vicecampioanei a evidențiat și că a reglat problema anilor de contract pe care-i vrea Chiricheș. Gigi Becali spunea în urmă cu ceva timp că stoperul își dorește ca înțelegerea să fie valabilă pe doi ani, în timp ce el vrea pe un singur sezon.

„(n.r. Ce se întâmplă cu Chiricheş?) Am avut discuţii şi ieri şi azi... La momentul ăsta, nu ne-am înţeles, dar nici nu s-a închis uşa. Cu anii de contract am cam reglat-o dar mai sunt nişte detalii de pus la punct. Sunt optimist”, a spus Mihai Stoica, potrivit OrangeSport.

Vlad Chiricheș e cotat la 900.000 de euro, conform site-urilor de specialitate, și a evoluat de-a lungul carierei sale la echipe precum FC Ardealul, Curtea de Argeș, Benfica U19, Pandurii, FCSB, Tottenham, SSC Napoli, Sassuolo și Cremonese.

FCU Craiova - FCSB 1-3

„Roș-albaștrii” au început în forță meciul de pe Stadionul Municipal „Constantin Diță” din Târgu Jiu.

David Miculescu a deschis scorul (minutul opt), iar Florinel Coman a majorat diferența nouă minute mai târziu (minutul 17). În repriza secundă, Malcom Edjouma a dus scorul la 3-0 (minutul 60).

10 minute mai târziu, Sekou Sidibe a înscris golul de onoare pentru FCU Craiova (minutul 70), iar tabela a rămas nemodificată până la fluierul final al arbitrului Radu Petrescu.

Echipele de start

• FCU Craiova: Popa - Compagnucci, Paramatti, Danny, Mascarenhas - Achim, Albu - Baeten, Bahassa, Van Durmen - Chițu
  • FCSB: Târnovanu - Pantea, Haruț, Dawa, Radunovic - Șut, Olaru, Djokovic - Băluță, Miculescu, Coman