Mihai Iosif nu a mers la interviuri, după remiza cu Gaz Metan Mediaș! Cine l-a înlocuit

mihai iosif Rapid Superliga Mihai Iosif
Iosif Pintilie
Data publicarii: Vineri 04 Februarie 2022, 23:43
Data actualizarii: Vineri 04 Februarie 2022, 23:52

Rapid a terminat la egalitate duelul cu Gaz Metan Mediaș, 1-1, și a ajuns la a cincea etapă fără victorie.

Trupa lui Mihai Iosif a condus în duelul cu echipa lui Ilie Poenaru din minutul 3, însă giuleștenii s-au văzut egalați pe final. Antrenorul Rapidului a refuzat să meargă la interviurile de la finalul partidei, fiind înlocuit de Adrian Matei.

Aş vrea să le mulţumesc suporterilor care au fost alături de noi. Am făcut o repriză bună în care ne-am creat ocazii, a doua repriza a fost mai puţin bună. Am avut un adversar care a ştiut să joace, să tragă de timp, să folosească toate fazele fixe. Suntem bine.

Nu s-a pus problema ca Mihai Iosif să fie schimbat. Indiferent de adversar, am încercat să abordăm meciul la victorie. E greu să fac previziuni, important pentru noi e să facem lucrurile cum trebuie la antrenamente şi să încercăm să le punem în meci aşa cum le-am antrenat”, a spus Adrian Matei.

Explicațiile lui Ioniță: „Nu trebuie să ne găsim scuze!”

Și Alexandru Ioniță a încercat să explice semi-eșecul, fiind de părere că, la cum s-a jucat, rezultatul este unul echitabil.

Rezultatul e echitabil. Din păcate pentru noi, am jucat foarte bine în prima repriză, dar fotbalul te pedepsește când nu joci 90 de minute. Trebuia să ne desprindem în prima repriză, dar din păcate nu am făcut-o. Iar Gaz Metan ne-a egalat și chiar puteau să ne bată pe final, la ce ocazie a ratat Morar, dacă nu mă înșel.

Suntem la o echipă foarte mare a României. Așteptările suporterilor sunt mari, trebuie să ne clasăm în primele echipe indiferent de condiții. Nu trebuie să ne găsim scuze, asta e situația. Eu consider că am făcut o treabă foarte bună și mai departe conducerea decide ce se întâmplă cu antrenorul. Noi suntem alături de Mister.

Vedem unde ne vom clasa la finalul campionatului. Trebuie să câștigăm indiferent de adversar pentru că și noi avem o echipă foarte bună. Dar dacă nu avem atitudine din minutul 1 până în minutul 90, acesta este rezultatul.

Eu am jucat modest în această seară, îmi pare rău, dar sper să îmi revin și să îmi ajut echipa cât mai mult. Depinde doar de noi, dar din păcate în ultimele 3 etape am luat doar 2 puncte, ceea ce e foarte puțin. Cu o victorie azi, șansele la playoff erau mai mari. Dar încă mai avem speranțe”, a declarat Alex Ioniță.