Marius Măldărășanu, reacție categorică după primul insucces al lui Hermannstadt după zece meciuri fără înfrângere

Marius Maldarasanu Hermannstadt UTA Arad Superliga Marius Maldarasanu, antrenor Hermannstadt/sursa foto: Getty
Data publicarii: Sambata 02 Decembrie 2023, 16:34
Data actualizarii: Sambata 02 Decembrie 2023, 16:57

UTA Arad a învins-o pe FC Hermannstadt cu scorul de 2-0, pe teren propriu, la Oradea, într-un meci din etapa a 18-a a Superligii.

Arădenii au făcut diferenţa în ultimul sfert de oră al meciului, prin golurile marcate de Kevin Luckassen (79) şi Claudiu Micovschi (82). La ambele goluri pasele decisive au fost furnizate de kenyanul Eric Omondi.

Sibienii au încheiat astfel o serie de 13 meciuri consecutive fără înfrângere în campionat, trei victorii şi zece egaluri. În tur, FC Hermannstadt s-a impus cu 2-1.

Reacția lui Marius Măldărășanu după eșecul cu UTA Arad

Tehnicianul sibienilor a făcut o analiză a jocului echipei sale, explicând că golurile primite pe finalul partidei sunt repercursiune a evoluției slabe din a doua repriză.

"O victorie meritată a celor de la UTA datorită reprizei a doua. Consider că prima repriză a fost una echilibrată. Noi am avut primele situații de a înscrie, după ei au echilibrat balanța.

A fost un meci de luptă. A doua repriză a fost mai bună pentru ei, noi am făcut câteva greșeli și ei au căpătat curaj, au venit mult peste noi. Din punct de veder tactic, era clar, pasul lung, mingea a doua, reacție, echilibru.

Trebuie să trecem peste această înfrângere pentru că vin meciuri grele. Probabil, după această etapă, este posibil să ieșim din play-off. De data aceasta era bun un egal cu UTA.

Important e să faci cât mai multe puncte, așa am plecat de la început, să scoatem maxim de la fiecare meci. A venit și înfrângerea după atâtea etape. N-am jucat să băgăm autobaza în poartă și să se termine egal. A venit și înfrângerea, e dureroasă", a declarat Marius Măldărășanu.