Marius Măldărășanu a comentat toate fazele importante din Univ. Craiova - Hermannstadt 1-0. Ce a spus despre transferuri

Superliga Marius Măldărășanu / Hermannstadt
Alexandru Hațieganu
Data publicarii: Vineri 04 August 2023, 23:51
Data actualizarii: Vineri 04 August 2023, 23:59
Universitatea Craiova a învins, vineri seară, pe teren propriu, cu scorul de 1-0, echipa Hermannstadt, într-un meci din etapa a patra a Superligii. Golul a fost marcat de Ivan, în minutul 16, din penalti.

Marius Măldărășanu, antrenorul oaspeților, a comentat toate fazele importante din partida de pe arena Ion Oblemenco. Fostul rapidist și-a exprimat speranța că echipa sa va începe să ia puncte și susține că Alexandru Mitriță a făcut diferența.

"Cred că meritam egalul, am făcut un joc destul de bun. Poate în prima repriză dacă încercam mai mult alta era situația. Ne-au pus probleme doar pe contraatac.  Îmi pare rău de puncte, dar sunt pozitiv, le-am zis băieților că-i felicit pentru atitudine și determinare.

Au jucători foarte buni, cu calitate individuală, unu la unu. După primirea golului, s-au retras și ei. N-ai cum să joci mereu bine, azi am avut un adversar bun pentru campionatul României, Mitriță a făcut diferența.

N-am văzut faza cu adevărat ca să comentez (n.r.: despre penalty-ul Craiovei). Am pus presiune pe final, bine eram și conduși, cu riscul de a primi al doilea gol. Mingea am văzut-o în poartă, bravo lui Popescu, a avut și șansă, azi n-am avut noi (n.r.: despre ratarea din minutul 90+7).

E posibil să mai vină un jucător săptămâna asta. Eu nu sunt adeptul să schimbăm foarte mult, dar e posibil să mai vină un mijlocaș central. Îmi dă încredere jocul, dar punctele le-am pierdut și pe neșansă în anumite meciuri", a declarat Marius Măldărășanu, la finalul meciului de pe Ion Oblemenco.

Unicul gol al partidei a fost înscris de Andrei Ivan (16 - penalty), lovitura de pedeapsă fiind acordată în urma consultării VAR-ului, după ce Alexandru Mitriţă a fost faultat în careu de Valerică Găman şi Sota Mino.

Universitatea a dominat jocul şi şi-a creat ocazii de gol, însă a arătat lipsă de claritate şi superficialitate la finalizare.

Sibienii au fost mai insistenţi pe final, când au avut un gol anulat (81) pentru ofsaid la Baba Alhassan.

FC Hermannstadt a fost aproape de egalare la ultimul său atac (90+7), dar portarul Laurenţiu Popescu a respins salvator cu piciorul mingea trimisă cu capul de Ciprian Biceanu.