Marius Lăcătuș a dat verdictul după Dinamo - Farul 0-2

dinamo - farul Marius Lacatus Superliga Superliga Marius Lăcătuș
Data publicarii: Sambata 23 Septembrie 2023, 10:43
Data actualizarii: Sambata 23 Septembrie 2023, 10:42

Cele două echipe s-au duelat pe „Arcul de Triumf” vineri seară.

Dinamo București și Farul Constanța și-au dat întâlnire în a 10-a etapă din sezonul regulat al Superligii României. Cu un om în minus, echipa pregătită de Gheorghe Hagi a reușit să se impună cu 2-0 în deplasare.

Marius Lăcătuș, fost internațional român, a vorbit despre meciul de vineri seară și a evidențiat că Farul Constanța, campioana en-titre, avea mare nevoie de o victorie.

De asemenea, Lăcătuș a precizat că nu crede că Gică Hagi nu se mai gândește la câștigarea titlului, chiar dacă Farul Constanța se află pe locul nouă cu 12 puncte, la 10 distanță de FCSB, ocupanta primei poziții.

„Eu cred că Farul avea mare nevoie de această victorie. Chiar dacă Gică la supărare mai spune că lupta pentru titlu s-a terminat, eu nu cred că el va renunța așa ușor. E o victorie de moral și pentru jocurile viitoare.

Atunci când nu câștigi, intervin și mici discuții în cadrul echipei, în cadrul lotului”, a spus Marius Șumudică la televiziunea DigiSport.

Dinamo București - Farul Constanța 0-2

Constantin Budescu a deschis scorul în minutul 33, din pasa lui Adrian Mazilu. Fotbalistul a mai oferit un assist, pe final, la golul lui Ionuț Vînă, care a rupt plasa în minutul 90 al partidei.

În urma victoriei, Farul Constanța a urcat pe locul nouă cu 12 puncte, în timp ce Dinamo București a rămas pe poziția a 13-a, cu opt puncte, după 10 etape disputate în sezonul regulat al Superligii.

Echipele de start

• Dinamo București: Golubovic - Lucas, Bena, Homawoo - De Moura, Costin, Larrucea, N. Roșu, Amzăr - Ghezali, Politic
  • Farul Constanța: Aioani - Sîrbu, Larie Artean, Kiki - Băluță, Nedelcu, Grameni - Mazilu, Munteanu, Budescu