Reacția lui Marius Lăcătuș după Hermannstadt - FCSB: "Asta m-a mirat! S-au speriat că e 2-2?"

Marius Lacatus FCSB Hermannstadt Superliga
Data publicarii: Joi 21 Septembrie 2023, 22:19
Data actualizarii: Joi 21 Septembrie 2023, 22:18

FCSB a remizat pe terenul lui FC Hermanntadt, scor 2-2, într-o restanță din etapa a cincea a Ligii 1.

FCSB s-a văzut condusă din minutul 13, după golul lui Silviu Balauare, din minutul 13, însă Andrea Compagno a dus liderul în avantaj. Italianul a marcat în minutul 31, din penalty, și în minutul 47, iar bucureștenii au rămas în inferioritate numerică după o oră, când Dawa a văzut direct cartonașul roșu. Cu un om în plus, Hermanntadt a egalat prin Daniel Paraschiv (63), iar sibienii au avut câteva ocazii importante pe final, inclusiv o bară a lui Gabi Iancu.

Marius Lăcătuș, după Hermannstadt - FCSB: "Erau în superioritate numerică și practic îi invitau pe cei de la FCSB"

Marius Lăcătuș s-a arătat surprins de abordarea celor de la FC Hermannstadt din ultima jumătate de oră, când elevii lui Măldărășanu au jucat cu un om în plus, însă nu s-au năpustit asupra adversarului.

"Chiar dacă s-a terminat la egalitate, meciul a fost de o calitate bună, chiar foarte bună pe alocuri.

Erau în superioritate. Asta m-a mirat și pe mine, faptul că erau în superioritate numerică și practic îi invitau pe cei de la FCSB. Poate era o strategie a lui Măldărășanu să se retragă, să creeze o densitate bună și să-i prindă descoperiți pe cei de la FCSB pe contraatac.

Au trăit destul de periculos dacă au gândit așa. Au fost câteva situații ale celor de la FCSB, iar de acolo nu cred că mai întoarceau ei rezultatul. S-au speriat probabil de rezultat, că e 2-2 cu FCSB? (n.r - râde)", a spus Marius Lăcătuș, la Digisport.

FCSB este lider în Liga 1, cu 22 de puncte în 9 etape, la patru lungimi peste CFR Cluj, care are un meci în minus. Pentru vicecampioana României urmează partida cu Sepsi, programată duminică, de la ora 21:00, în runda a zecea.