Marius Șumudică Gaziantep Turcia Campionate externe Marius Șumudică
Data publicarii: Sambata 23 Septembrie 2023, 10:32
Data actualizarii: Sambata 23 Septembrie 2023, 10:31

Marius Șumudică (52 de ani) a preluat-o pe Gaziantep FK la începutul lui septembrie.

Antrenorul român a bifat deja primele două apariții de când a preluat banca tehnică a clubului din Superliga Turciei: 0-2 vs. Kayserispor (16 septembrie) și 2-0 vs. Istanbulspor (22 septembrie).

Conform Fanatik, Marius Șumudică are un salariu de 700.000 de euro pe an. Asta înseamnă că tehnicianul încasează 58 de mii de euro pe lună. Pe săptămănă, „Șumi” primește 14.500 de euro, în timp ce într-o singură zi, antrenorul face aproximativ 2.000 de euro.

După șase etape dispuate în primul eșalon al Turciei, Gaziantep se situează pe locul 18 cu trei puncte. În consecință, echipa pregătită de Marius Șumudică a înregistrat o singură victorie. În rest, doar eșecuri: cinci la număr.

Marius Șumudică a ajuns la turci după ce s-a autopropus la Rapid București. În vară, după plecarea lui Adrian Mutu, tehnicianul a vrut să-i preia pe giuleșteni, doar că Dan Șucu & Co. l-au ales în cele din urmă pe Cristiano Bergodi pentru postul de antreno principal.

Explozie de bucurie pentru Marius Șumudică după prima victorie de la revenirea la Gaziantep

Marius Șumudică a obținut prima victorie după revenirea la Gaziantep: 2-0 contra lui Istanbulspor, în runda a șasea din campionatul Turciei. Imediat după meci, Șumudică nu și-a putut ascunde bucuria. Antrenorul a mers în dreptul tribunei și a sărbătorit alături de fani, care l-au aplaudat.

• Cum a arătat primul 11 al lui Gaziantep la meciul cu Istanbulspor: Niță - Eskihellac, N'Koulou, Kizildag, Djilobodji, Morais - Soyalp, Bikel, Maxim - Gradel, Drăguș

Primul gol al meciului a fost marcat de Denis Drăguș, în minutul 74, după un corner. În prelungiri, elvețianul Albian Ajeti a dus scorul la 2-0. La Gaziantep au mai fost titulari Florin Niță, Junior Morais și Alexandru Maxim.