Marele câștigător de la FCSB după remiza cu U Cluj: "Va juca permanent de acum, e foarte bun!"

FCSB Iosif Rotariu Nana Antwi U Cluj Superliga
Data publicarii: Luni 19 Februarie 2024, 22:38
Data actualizarii: Luni 19 Februarie 2024, 22:40
FCSB a remizat pe terenul Universității Cluj, scor 0-0, în runda cu numărul 26 din Liga 1.

Deși FCSB a făcut un pas greșit în lupta pentru titlu, Iosif Rotariu crede că liderul a câștigat un jucător. Este vorba despre Nana Antwi, fundașul dreapta care a debutat astăzi la formația roș-albastră.

Iosif Rotariu: "Nana Antwi și-a câștigat postul de titular după meciul din seara asta"

Fostul mare jucător al Stelei și al naționalei României a remarcat viteza și tehnica lui Antwi și crede că ghanezul a câștigat deja lupta cu Valentin Crețu pentru postul de titular în flancul drept al defensivei.

"Antwi e un jucător cu foarte multe calități. Are viteză foarte bună, tehnică foarte bună, foarte lejer controlul balonului și a câștigat toate duelurile unu contra unu. Mi se pare o achiziție bună făcută de FCSB și cred că încet, încet se va impune ca titular la FCSB și va ajuta echipa. Mi-a făcut o impresie foarte bună.

Eu cred că l-a și câștigat după meciul din seara asta. Cred că va juca permanent. Și-a câștigat locul de titular. E un jucător care e foarte dezinvolt, are o viteză foarte bună și calitate tehnică. De acum încolo, cred că el va fi titularul postului de fundaș dreapta la FCSB", a spus Iosif Rotariu, la GSP Live.

Nana Antwi a intrat în minutul 46 al meciului cu U Cluj, când i-a luat locul lui Valentin Crețu, care încasase un cartonaș galben în prima repriză.

Cine e Nana Antwi, noul jucător de la FCSB

• A făcut junioratul în țara natală, la Young Wise FC, iar în 2018 a sosit pentru prima dată în Armenia, la Lori Vanadzor.
  • În sezonul 2019/2020 a fost împrumutat în Franța, la echipa secundă a lui Lille, însă a revenit ulterior în Armenia, la Lori Vanadzor.
  • Din 2021 a evoluat la FC Urartu, formație la care a strâns 86 de meciuri și două goluri. Fundașul dreapta a marcat și în meciul retur cu Farul (2-3) din Conference League, cu un șut de la distanță.
  • Măsoară 1.80m, are 68kg și este cotat de Transfermarkt la 275.000 de euro.