Podolski a facut dubla in 12 minute, Giroud da gol dupa o super faza! VIDEO Arsenal 4-0 Coventry! Toate meciurile din 16-imi:

Data publicarii: Vineri 24 Ianuarie 2014, 23:49
Data actualizarii: Vineri 24 Ianuarie 2014, 23:55

► Weekend FAntastic la Sport.ro! Sambata, 14.45: Bournemouth - Liverpool! FA Cup. Religia Fotbal

ARSENAL 4-0 COVENTRY

min 89: GOL Arsenal! Cazorla reia din apropiere dupa o minge respinsa in fata de portarul lui Coventry.

min 84: GOL Arsenal! Giroud trage din prima din interiorul careului, dupa o faza spectaculoasa a lui Arsenal. 3-0!

min 27: GOL Arsenal! Podolski reuseste dubla! E vedeta absoluta a primei reprize in Arsenal - Coventry!

min 15: GOL Arsenal! Ozil ii paseaza superb lui Podolski, atacantul il depaseste pe pe portarul advers si inscrie din unghi.

Arsenal si Coventry City se intalnesc astazi pe Emirates, in meciul care deschide faza 16-imilor din Cupa Angliei.

Fara niciun trofeu castigat in ultimii 9 ani, Wenger spera sa dea lovitura in acest sezon. Arsenal lupta pe trei fronturi, dar Cupa, fara Manchester United si Tottenham, ramane cea mai accesibila competitie.

In campionat, Arsenal e lider dupa 22 de etape, dar are un avantaj fragil fata de principalele urmaritoare - un punct peste Manchester City si doua peste Chelsea.  In Champions League, Arsenal va intalni in faza optimilor detinatoarea trofeului, Bayern Munchen.

Arsenal e marea favorita in aceasta seara, in conditiile in care Coventry e o echipa de mijlocul clasamentului in League One (liga a 3-a engleza), dar Wenger nu a uitat dezastrul din sezonul trecut, cand echipa lui a fost eliminata din ambele cupe de echipe mult mai slab cotate, din ligile inferioare (Blackburn si Barnsley).

Presa engleza scrie ca Alex-Oxlade Chamberlain va juca in aceasta data primul meci ca titular dupa accidentarea suferita in urma cu 4 luni, in partida cu Aston Villa.

Pentru Coventry, echipa care a cucerit trofeul Cupei Angliei in 1987, meciul cu Arsenal este prilej de sarbatoare. 9000 de suporteri vor face deplasarea in aceasta seara pe Emirates.