CLASAMENT Liverpool nu și-a revenit după umilința din UEL! A pierdut cu Crystal Palace și s-a distanțat de primul loc în Premier League

liverpool - crystal palace Premier League Superliga
Data publicarii: Duminica 14 Aprilie 2024, 17:57
Data actualizarii: Duminica 14 Aprilie 2024, 17:57

Liverpool a primit vizita celor de la Crystal Palace duminică după-amiază.

Cele două echipe s-au confruntat pe ”Anfield” în etapa cu numărul #33 din eșalonul de elită al Angliei. La capătul celor 90 de minute, Crystal Palace s-a impus cu 1-0 și le-a furat ”cormoranilor” toate cele trei puncte, esențiale în lupta pentru câștigarea campionatului.

Unicul gol al meciului a fost înscris de Eze Eberechi în minutul 14. Au urmat ratări colosale de ambele părți. Fie că a fost vorba de Curtis Jones, care a rămas în minutul 76 singur cu goalkeeper-ul și a trimis pe lângă poartă dintr-o poziție ideală, fie că a fost vorba de Jean-Phillippe Mateta, care l-a luat la țintă pe Alisson în minutul 74 cu un șut din interiorul careului.

Pentru Liverpool a fost al doilea eșec consecutiv în toate competițiile, după ce joia trecută a pierdut cu Atalanta, tot pe ”Anfield”, în sferturile de finală UEFA Europa League, scor 0-3.

După 32 de etape desfășurate în Premier League, trupa lui Jurgen Klopp completează podiumul cu 71 de puncte, fiind la egalitate cu Arsenal, dar care are un meci în minus, și la două lungimi în spatele liderului Manchester City.

• ”Tunarii” joacă duminică de la ora 18:30 pe ”Emirates” cu Aston Villa

De cealaltă parte, Crystal Palace a urcat pe a 14-a poziție cu 33 de puncte, după ce a devansat-o pe Brentford. Londonezii au înregistrat până acum opt victorii, nouă rezultate de egalitate și 15 înfrângeri.