Sepsi OSK laszlo dioszegi Superliga Superliga
Data publicarii: Sambata 07 Octombrie 2023, 11:47
Data actualizarii: Sambata 07 Octombrie 2023, 12:21

Covăsnenii au patru eșecuri consecutive în campionat.

Sepsi OSK se află pe locul 10 în clasament cu 12 puncte. Formația dirijată de Liviu Ciobotariu a înregistrat după 10 meciuri desfășurate în Superliga României trei victorii, trei rezultate de egalitate și trei înfrângeri.

Laszlo Dioszegi, patronul lui Sepsi OSK, crede că psihicul jucătorilor săi nu e la înălțime și că au intrat într-o pasă de stagnare în urma rezultatelor obținute în tururile preliminare din UEFA Europa Conference League.

Covăsnenii au câștigat ultima dată la începutul lunii septembrie, când au învins-o pe UTA Arad acasă, cu 1-0, în etapa a opta din Superliga. Sepsi venea atunci după eliminarea din play-off-ul UECL (4-5 la general cu Bodo/Glimt).

„Sunt mai mulți jucători care nu aduc randamentul scontat și putem spune că se vede foarte clar. Sper să studiem cât mai repede cazul și să găsim hiba, să redresăm corabia și să vină victoriile. Dacă jucăm cum am jucat în ultimele meciuri, slabe șanse, neapărat trebuie să schimbăm din temelii ceva.

Eu cred că psihic jucătorii nu sunt la înălțime, ca să nu spun altfel. Cred că s-au automulțumit după rezultatele bune din Conference League și poate din cauza asta nu și-au dorit așa mult victoria, pentru că într-adevăr au reușit să facă niște meciuri foarte bune în Conference League și toată lumea vorbea de noi. Dar nu e de ajuns.

Un fotbalist care se respectă trebuie să joace la fel chiar dacă joacă din 3 în 3 zile. Trebuie să recunoaștem că n-a fost ușor, ei nu-s obișnuiți, dar noi niciodată nu căutăm scuze și spunem clar și răspicat că ceea ce joacă acum nu e nici măcar o umbră a ceea ce a fost acum o lună jumătate”, a spus Laszlo Dioszegi, potrivit SportTotal.

CFR Cluj - Sepsi OSK 3-0

Panagiotis Tachtsidis a deschis scorul pentru ardeleni în minutul 41, după ce a transformat impecabil o lovitură de la 11 metri. În repriza secundă, Mario Camora a dus scorul la 2-0 în minutul 70.

Pe finalul partidei, după ce CFR Cluj și-a creat câteva ocazii mari la poarta lui Roland Niczuly, Daniel Bîrligea a mai punctat o dată pentru ardeleni și a blocat tabela de marcaj la 3-0 în minutul 81.

Echipele de start

• CFR Cluj: Sava - Mihai, Mogoș, Ajeti, Kresic, Morgan - Muhar, Tachtsidis, Cvek - Juricic, Jefte
  • Sepsi OSK: Niczuly - Aganovic, Bălașa, Kecskes, Ștefan - Oroian, Alimi, Francisco - Gheorghe, Debeljuh, Ștefănescu