Laszlo Dioszegi a dat verdictul: ”Pentru mine, e cel mai bun jucător din prima ligă”

laszlo dioszegi Florinel Coman Sepsi OSK - FCSB Superliga Laszlo Dioszegi, patron Sepsi OSK / Foto: Captură PRO TV
Data publicarii: Joi 25 Aprilie 2024, 10:04
Data actualizarii: Joi 25 Aprilie 2024, 10:04

Meciul dintre Sepsi OSK și FCSB s-a încheiat la egalitate, scor 2-2, în etapa a șasea din play-off-ul Superligii României.

FCSB avea nevoie de o victorie pentru a deveni campioană încă din această etapă, în cazul în care Universitatea Craiova s-ar fi încurcat în meciul cu CFR Cluj, dar acest lucru nu s-a întâmplat.

Laszlo Dioszegi, patronul lui Sepsi OSK, a avut doar cuvinte de laudă despre golgheterul campionatului, Florinel Coman (26 de ani), care a reușit să marcheze la Sfântu Gheorghe, deși a evoluat doar 19 minute.

Laszlo Dioszegi: ”Este cel mai bun din campionat”

Coman a ieșit accidentat în prima parte a jocului, iar staff-ul tehnic de la FCSB l-a aruncat în joc pe David Miculescu. Dioszegi crede că internaționalul român este cel mai bun jucător din Superligă.

„A jucat 30 de minute, din păcate și-a pus amprenta în joc, a și marcat un gol. Eu am zis din start. Pentru mine, personal, Coman este cel mai bun jucător din prima ligă.

Chiar am avut noroc că nu a mai jucat din minutul 30, dar per total spun că a fost un meci foarte bun. Cine s-a uitat la meciul nostru cu FCSB nu a avut ce regreta”, a spus Laszlo Dioszegi, după meci, la zona mixtă.

După golul marcat la Sfântu Gheorghe, Florinel Coman a ajuns la 19 goluri marcate pentru FCSB în toate competițiile, în 37 de partide, cifră la care se adaugă și 11 pase decisive.

Evoluțiile solide ale lui Coman îi vor aduce un transfer în perioada de mercato din vară. Internaționalul român s-ar fi înțeles deja cu qatarezii de la Al Duhail, care vor plăti clauza de reziliere din contractul său cu FCSB, în valoare de cinci milioane de euro.

În prezent, site-urile de specialitate îi oferă lui Florinel Coman o cotă de piață de șase milioane de euro.