Jucătorul de la FCSB care l-a dezamăgit pe Viorel Moldovan: ”Trebuia să fie mai inspirat”

Viorel Moldovan FCSB Sepsi OSK - FCSB Superliga Viorel Moldovan
Data publicarii: Joi 25 Aprilie 2024, 09:35
Data actualizarii: Joi 25 Aprilie 2024, 09:36

Meciul dintre Sepsi OSK și FCSB s-a încheiat la egalitate, scor 2-2, în etapa a șasea din play-off-ul Superligii României.

FCSB avea nevoie de o victorie pentru a deveni campioană încă din această etapă, în cazul în care Universitatea Craiova s-ar fi încurcat în meciul cu CFR Cluj, dar acest lucru nu s-a întâmplat.

Viorel Moldovan, în prezent analist TV, a dat verdictul imediat după meci și a analizat prestația lui Alexandru Băluță, cel care a reușit să bifeze un assist la golul marcat de David Miculescu.

Viorel Moldovan: ”Băluță se grăbește la finalizare”

În plus, fostul jucător de la Universitatea Craiova a avut și o bară în prima repriză, la scorul de 0-0. Cu toate acestea, antrenorul spune că extrema dreaptă de la FCSB ”s-a precipitat”.

„Nici nu ştiu dacă FCSB a început foarte bine, sau Sepsi foarte prost. Orice atac al FCSB-ului din primele şapte minute a fost foarte periculos, finalizat fine în bară, fie apărat de portar.

FCSB, modestă în a doua repriză. Nu pot să spun că am văzut o prestaţie foarte bună a celor de la FCSB. Sepsi a lăsat foarte multe spaţii libere. Prima repriză a fost mult mai bună decât a doua

Băluţă se precipită, se grăbeşte la finalizare. A avut şi neşansă, dar a avut o fază în care a scăpat în profunzime, la care trebuia să fie mai inspirat şi mai liniştit. Este bine că măcar ajunge la finalizare”, a spus Moldovan, la Orange Sport.

Transferat gratis la FCSB în vară, după ce s-a despărțit de Akademia Puskas, Băluță s-a impus repede ca titular la echipa patronată de Gigi Becali.

În acest sezon, atacantul a bifat 32 de meciuri și a reușit să înscrie de șase ori, cifră la care se adaugă și șapte pase decisive.

În următoarea etapă, FCSB va evolua pe teren propriu în fața celor de la Farul Constanța, echipă aflată ”pe val” în Superliga României, cu trei victorii în ultimele trei partide.

De partea cealaltă, Sepsi OSK rămâne ultima în play-off, cu 28 de puncte, și se pregătește pentru o deplasare pe terenul lui CFR Cluj, echipa de pe locul patru.