Jucătorii remarcați de Marius Măldărășanu după ce FC Hermannstadt a distrus-o pe Dinamo

FC Hermannstadt Dinamo Marius Maldarasanu Superliga
Data publicarii: Sambata 21 Octombrie 2023, 20:29
Data actualizarii: Sambata 21 Octombrie 2023, 20:44

FC Hermannstadt a surclasat-o pe Dinamo Bucureşti cu scorul de 4-0, pe teren propriu, într-un meci din etapa a 13-a a Superligii de fotbal.

Silviu Balaure (5, 54), Alexandru Jipa (19) şi Baba Alhassan (90+1) au marcat golurile în acest meci, care a consemnat cea mai clară victorie a sibienilor în acest campionat.

Dinamo a suferit cel mai drastic eşec, la egalitate cu cel din meciul cu Rapid (0-4). FC Hermannstadt a ajuns la nouă etape consecutive fără înfrângere, două victorii şi şapte egaluri. Dinamo nu a mai câştigat de şapte etape, în care are două egaluri şi cinci eşecuri.

Reacția lui Marius Măldărășanu după succesul cu Dinamo

Tehnicianul sibienilor a făcut analiza echipei sale, vorbind și despre evoluțiile foarte bune ale lui Jipa și Balaure, jucătorii care au marcat primele trei goluri.

"Au fost două reprize diferite. Am spus că vom merge sus în pressing, deoarece ei construiesc foarte mult de la portar și ne-a ieșit, am câștigat multe mingi în jumătatea lor. Exista riscul să devenim echipă lungă, dar îmi felicit echipa pentru efortul depus. A fost și acea fază din minutul doi când s-a anulat golul lor cu VAR, apoi am marcat noi, dar cred că mai puteam marca și în prima repriză. Puteam mări scorul chiar până la pauză.

Știam că vor veni peste noi și mă bucur că am câștigat fără să primim gol, pentru că am primit aproape în toate meciurile până acum. E o satisfacție, tot lucrăm în acest sens. Cu siguranță este o victorie meritată. Știu prin ce am trecut sezonul trecut din punct de vedere mental, iar ăsta e un lucru pozitiv, pentru că dacă nu pierzi, contează. Punct cu punct, se adună.

Pentru noi a trecut etapa a 13-a, trebuie să rămânem cu picioarele pe pământ pentru că asta e cel mai greu de gestionat, o victorie cu 4-0 în campionat. Am urcat, suntem bine în clasament, ne dă încredere, iar jocul a fost bun în marea parte a partidelor. Ocazii multe, ratări, dar a intrat când a trebuit.

Balaure muncește foarte mult, se dăruiește mult și din punct de vedere tactic ajută foarte mult echipa. Jipa are foarte mult de muncă, avem încredere în el, are o calitate tehnică extraordinară. Fizic nu prea e ok, dar l-am lăsat meciul acesta să câștige ritm de joc, pentru că n-a jucat încă din decembrie, dacă îmi aduc bine aminte. Șase luni de zile să nu joci... Însă oscilează, așa sunt jucătorii tineri. Glumeam cu staff-ul la un moment dat, că trebuie să dăm cu banul ca să alegem under-ul. Sper să îi crească încrederea", a declarat Marius Măldărășanu, după meci.