FCU Craiova - FC Hermannstadt Marius Maldarasanu Superliga Superliga Marius Măldărășanu / Hermannstadt
Data publicarii: Vineri 06 Octombrie 2023, 20:36
Data actualizarii: Vineri 06 Octombrie 2023, 20:35

FCU Craiova - FC Hermannstadt s-a încheiat 1-1.

Cele două echipe s-au înfruntat în a 12-a etapă din Superliga României. Partida dintre FCU Craiova și FC Hermannstatd s-a disputat pe stadionul „Ion Oblemenco”.

După meci, Marius Măldărășanu a vorbit despre evoluția elevilor săi și a sublinit că la golul splendid marcat de Aurelian Chițu (FCU Craiova), defensiva ar fi putut interveni decisiv și ar fi putut bloca deschiderea scorului.

„Punct cu punct contează. Ne dorim și cred că toți își doresc să câștige meciuri. Decât să ai șapte înfrângeri, mai bine șapte egaluri. Meciul a fost greu, am început bine. La gol ne-am pierdut puțin reperele. Dar îmi felicit băieții. Toți au intrat bine. Au dat totul până în ultimul minut.

Au fost trei jucători, nimeni nu a ieșit la el. A fost acel gol din întoarcere. Poate puteam să blocăm. Pe final puteau să majoreze scorul.

Era și supărat (n.r. Gabi Iancu), pentru că nu a jucat etapa trecută. A intrat bine. E normal, trebuie să intri cu plus. Toți au făcut-o. Nu doar cei de la pauză. Ne pregătim astea două săptămâni. Vor avea și câteva zile libere, le merită.

Eu le dau jucătorilor libertate și le cer personalitate. Nu i-am certat că șutează în tribună. E normal. Vor veni și golurile. Odată cu marcarea unui gol, încrederea va fi mai mare. Ca atacant, își dorești să marchezi”, a spus Marius Măldărășanu după meci.

FCU Craiova - FC Hermannstadt 1-1

Aurelian Chițu a deschis scorul în minutul 27, după ce a fentat întreaga defensivă adversă. În repriza secundă, Gabi Iancu a restabilit egalitatea (minutul 59), iar scorul a rămas 1-1 până la capătul celor 90 de minute.

În următoarea etapă, FCU Craiova se va duela cu Poli Iași (22 octombrie, 15:30), în timp ce FC Hermannstadt se va confrunta cu Dinamo București acasă (21 octombrie, 17:00).

Echipele de start

• FCU Craiova: Gurău - Negru, Lacroix, Henriques, Mascarenhas - Buta, Achim - Baeten, Bahassa, Van Durmen - Chițu
  • FC Hermannstadt: Căbuz - Butean, Găman, Stoica, Oroian - Bucuroiu, Mino Sota, Alhassan, Balaure - Neguț, Paraschiv