FOTO Ionuț Radu și-a făcut debutul la Bournemouth! Câte goluri a încasat portarul la primul său meci

Ionut Radu Atalanta Bournemouth Superliga
Data publicarii: Sambata 29 Iulie 2023, 19:00
Data actualizarii: Sambata 29 Iulie 2023, 19:01

Ionuț Radu (26 de ani) a fost trimis sub formă de împrumut de la Inter Milano la Bournemouth în acest sezon.

Englezii au bifat al patrulea joc de pregătire înainte de startul oficial al noului sezon din Premier League. Bournemouth a pierdut însă cu Atalanta, scor 1-3.

Ionuț Radu nu a fost titular, însă tehnicianul Andoni Iraola l-a trimis pe goalkeeperul român în teren în repriza secundă, moment în care Atalanta conducea pe tabela de marcaj cu 2-1.

Portarul a mai încasat un singur gol până la finalul meciului. În minutul 86, Emmanuel Latte Lath a înscris golul trei pentru Bournemotuh, la care Ionuț Radu nu a putut să intervină.

Celelalte goluri au fost înscrise de  Joakim Maehle (minutul șapte) și Teun Koopmeiners (minutul 36) de la Atalanta, în timp ce pentru Bournemouth a reușit să înscrie Marcos Senesi în minutul 38.

Ce a spus Costel Pantilimon despre Ionuț Radu

Costel Pantilimon (36 de ani), campion în Premier League cu Manchester City, a comentat transferul spectaculos al lui Radu în fotbalul englez, acolo unde ar putea rămâne definitiv dacă va reuși să impresioneze. Bournemouth are o clauză pentru un transfer definitiv, în valoare de opt milioane de euro.

• Ritmul de joc va fi diferit în Premier League, spune actualul manager general de la Politehnica Timișoara, care a strâns 54 de meciuri pe prima scenă a fotbalului englez

„Cu siguranță, o experiență extraordinară. Premier League mi se pare cam cel mai înalt nivel, sper să aibă șansa să cunoască, să înțeleagă repede campionatul. E ceva deosebit. Nu știi niciodată de unde i se ivește oportunitatea să poată evolua.

Cred că toți, începând de la Ancelotti sau Pellegrini, vorbesc despre același lucru: ritmul pe care îl dă campionatul și felul cum se joacă în Premier League. Asta e o mare diferență între campionatul din Anglia și celelalte campionate. În momentul de față, mi se pare că Italia a crescut foarte mult. Multe echipe au început să construiască de la portar, să joace un fotbal de posesie.

Eu am mai spus-o, noi avem jucători talentați, jucători buni. Diferența o face foarte mult mentalitatea și educația. El clar s-a dezvoltat în Occident, poate a căpătat o anumită experiență. E vorba foarte mult de mentalitatea pe care o ai și educația pe care ți-o creezi de-a lungul timpului. E un campionat care cere foarte mult, orice echipă are în componența lotului cred că 90 la sută jucători internaționali.

Asta vine la pachet cu o presiune foarte mare. Presiunea cea mai mare e să rămâi în Premier League. Majoritatea echipelor au ca prim obiectiv rămânerea în Premier League, ăsta e un lucru foarte important. Nu e ușor deloc. Bournemouth a trecut printr-o perioadă grea și a reușit să iasă din zona periculoasă. În momentul de față, clar își propune să nu mai treacă prin aceeași situație”, a spus Costel Pantilimon, în dialog cu Sport.ro.