Ioniță, pus pe glume după victoria cu UTA: „Am freză nouă și mi-a alunecat mingea pe chelie!”

Alex Ionita Rapid UTA Arad Superliga Adrian Mutu și Alex Ioniță
Data publicarii: Sambata 09 Aprilie 2022, 22:50
Data actualizarii: Sambata 09 Aprilie 2022, 22:54

Rapid a învins, sâmbătă seară, în deplasare, cu scorul de 2-0 (0-0), echipa UTA Arad, într-un meci din etapa a patra a play-out-ului Ligii 1.

Primul gol al partidei a fost marcat de Alex Ioniță, în minutul 46, printr-o lovitură de cap, după o centrare excelentă venită de la Rareș Ilie, care a și marcat în minutul 75, stabilind rezultatul final.

„Un meci foarte dificil. A trebuit să suferim pentru cele trei puncte. Au fost mult mai agresivi decât noi, trebuie să recunoaștem. Noi n-am avut prea multe ocazii, dar atunci când am avut am reușit să marcăm.

Norocul meu că am o frizură nouă și că mi-a alunecat mingea pe chelie.

Mister a știut să ne motiveze, ne-a explicat ce avem de făcut. În această seară apărarea a fost impecabilă, iar noi cu cele două-trei ocazii pe care le-am avut am reușit să marcăm și să câștigăm cele trei puncte”, a spus Alex Ioniță la finalul meciului UTA Arat - Rapid, scor 0-2.

Rapid, cinci din cinci cu Mutu pe bancă

În urma rezultatului de sâmbătă seară, Rapid a ajuns la cinci victorii în ultimele cinci partide și a urcat pe primul loc în playoff, cu 32 de puncte și s-a distanțat la trei puncte de Botoșani.

UTA Arad rămâne pe patru, cu 26 de puncte.

Pentru giuleșteni urmează meciul de pe teren propriu cu Gaz Metan Mediaș, ultima clasată din Liga 1, programat luni (18 aprilie), de la ora 20:30.

De partea cealaltă, arădenii se vor deplasa la Sfântu Gheorghe, pentru partida cu Sepsi, programată sâmbătă (16 aprilie), de la ora 15:00.