Otelul Galati - ”U” Cluj Ioan Ovidiu Sabau Superliga Superliga Ioan Ovidiu Sabau, antrenor U Cluj/sursa foto: Imago
Data publicarii: Duminica 21 Aprilie 2024, 18:42
Data actualizarii: Duminica 21 Aprilie 2024, 18:41

”U” Cluj a pierdut cu Oțelul Galați, scor 0-1.

Ardelenii au făcut duminică după-amiază deplasarea la Galați pentru confruntarea din etapa cu numărul cinci a play-out-ului Superligii României. La capătul celor 90 de minute, trupa lui Ioan Ovidiu Sabău nu a înregistrat niciun punct.

După meci, antrenorul principal al ardelenilor a vorbit despre evoluția elevilor săi și a ținut să evidențieze că echipa sa nu a arătat curaj și că a fost extrem de obosită după partida din semifinalele Cupei României (tot cu Oțelul, încheiată 1-2).

”Ne-am creat greu ocazii de gol. Nu am avut curaj în acțiunile unu-la-unu. E greu. Foarte greu. Am ajuns cu foarte puțini jucători în careu. Jucând cu același 11... Am fost dominați. Au câștigat duelurile. Au avut ritm mult mai bun decât noi. Asta e realitatea.

Nu e ușoară situația. E delicată. Nu disperată. Sunt aici să găsesc soluții, nu vinovați. Trebuie să facem o analiză atentă. Alte echipe au puncte mai puțin decât noi, dar trebuie să schimbăm ceva. Atitudinea, concentrarea.

Va fi o luptă grea”, a spus Ioan Ovidiu Sabău după meci.

Unicul gol al meciului a fost înscris în minutul 40, de Frederic Maciel. În urma victoriei, gălățenii au urcat pe primul loc în play-out și se află, așadar, la două lungimi de FC Hermannstadt.

De cealaltă parte, ”U” Cluj rămâne pe 10 cu 26 de puncte, la un punct de UTA Arad (locul trei), la două de FC Hermannstadt (locul doi) și la patru acum de liderul Oțelul Galați.