Ioan Andone e convins: „După ce am văzut, e în pole-position pentru câștigarea titlului!”

Ioan Andone CFR Cluj Farul Constanta Superliga Ioan Andone
Data publicarii: Luni 03 Aprilie 2023, 11:32
Data actualizarii: Luni 03 Aprilie 2023, 11:33

Ioan Andone și-a ales favorita pentru lupta la titlu, după ce a văzut jocul celor 6 echipe din play-off.

Universitatea Craiova a remizat cu CFR Cluj, 1-1, în runda a doua din play-off. Cele două goluri au fost înscrise într-un interval de 3 minute. Prima dată a punctat Lovro Cvek (27 ani), în minutul 69, cu o lovitură de cap, ca în minutul 72, Elvir Koljic (27 ani) să restabilească egalitatea după o eroare în apărarea ardelenilor.

Astfel, elevii lui Dan Petrescu (55 ani) au ratat șansa să o egaleze pe liderul Farul Constanța, care a terminat  la egalitate cu Rapidul în Giulești, 1-1.

Ioan Andone mizează pe Farul Constanța în lupta la titlu

Ioan Andone (63 ani) a observat că jocul CFR-ului este în scădere față de anii trecuți. De aceea, antrenorul care a cucerit trei titluri în Liga 1 mizează pe Farul Constanța la câștigarea campionatului.

„CFR-ul e în cădere. După ce vezi două meciuri, că vezi cele mai bune 6 echipe din campionat, Farul pare în pole-position pentru câștigarea titlului. M-am uitat la presiunea care a fost în Giulești, ce stăpânire de sine. Dacă era 2-3 la pauză era un scor firesc.

Spun după ce am văzut de astea două meciuri”, a declarat Ioan Andone pentru Fanatik.

Dacă va câștiga la Sfântu Gheorghe, FCSB va acumula 33 de puncte și se va apropia la 3 puncte de liderul Farul Constanța, care a remizat cu Rapid, 1-1, și la un singur punct de CFR Cluj, care a făcut 1-1 cu Universitatea Craiova.

Andrei Ivan nu o mai consideră pe CFR Cluj la fel de puternică

Andrei Ivan (25 ani) este dezamăgit că Universitatea Craiova nu a fructificat ocaziile din finalul partidei și că, astfel, a ratat șansa de a o învinge pe CFR Cluj. Referitor la adversara din ultima rundă, căpitanul din Bănie a precizat că nu a mai simțit echipa pregătită de Dan Petrescu la fel de puternică precum în sezoanele precedente.

„Sunt puţin dezamăgit pentru că puteam să câştigăm pe final. Din câte am înţeles am avut şi un penalty nedat. Am dominat de la început această partidă, dar nu am reuşit să marcăm. Am avut şi două probleme cu accidentările în prima repriză. Este important că nu am pierdut.

Mă ambiţionează şi lucrurile care s-au spus despre mine în trecut. De la meci la meci vreau să fiu mai bun şi să marchez pentru Universitatea Craiova.

Încă nu ne gândim la titlu. Trebuie să terminăm pe podium, să luăm încetul cu încetul. Nu vreau să comentez nimic de CFR, dar nu mi s-a părut o echipă ca în sezoanele trecute. (Reporter: Deci mai slabă?) Da, este mai slabă”, a declarat Andrei Ivan la finalul meciului.