Ilie Dumitrescu, încântat de jocul unui fotbalist de la FCSB: "E un lider incontestabil"

FCSB Ilie Dumitrescu play-off Superliga Sepsi OSK Superliga
Data publicarii: Marti 09 Mai 2023, 08:40
Data actualizarii: Marti 09 Mai 2023, 08:51

FCSB a învins-o pe Sepsi OSK cu scorul de 3-1, pe Arena Naţională, într-un meci din etapa a şaptea din play-off-ul Superligii.

FCSB a deschis scorul prin Valentin Miculescu (28), cu o lovitură de cap la centrarea lui Florinel Coman, din lovitură liberă. Gazdele îşi puteau majora avantajul în finalul primei reprize, dar muntenegreanul Risto Radunovic a ratat un penalty (45+3).

Sepsi OSK a reuşit egalarea în repriza secundă, prin Alexandru Tudorie (67), la doar un minut de la intrarea sa pe teren.

Echipa antrenată de Elias Charalambous a preluat conducerea în minutul 74, prin golul lui Ovidiu Popescu. Andrei Cordea a închis tabela (79), din pasa lui Florinel Coman.

Ilie Dumitrescu, impresionat de forma sportivă a lui Florinel Coman

Fostul internațional a vorbit despre meciul dintre FCSB și Sepsi OSK, evidențiind evoluția din acest play-off a lui Florinel Coman, cel mai bun jucător al vicecampioanei României.

"FCSB e o echipă foarte puternică în linia de mijloc. Mă refer la acest la acest triunghi, Șut, Ovidiu Popescu și Olaru mai avansat. Aici cred că a fost superioară FCSB. Florinel Coman e într-o formă foarte bună și face diferența. Apoi, sunt și acești jucători polivalenți.

Miculescu, număr 9, în locul lui Compagno, a avut un randament foarte bun, chiar dacă nu a avut foarte multe minute în acest sezon. Ce înseamnă Sorescu, să joci cu el extremă, apoi să-l retragi în apărare, să-l introduci pe Cordea care apare foarte bine la finalizare.

E o echipă cu jucători cu calitate în ultimii 20 de metri. În special Coman trece printr-un moment foarte bun și e un lider incontestabil. Dacă el se ridică la un nivel foarte bun și are în spate această linie de mijloc, FCSB arată foarte bine", a declarat Ilie Dumitrescu, la Digi Sport.