Florinel Coman declanșează războiul pentru titlu: „Nu m-a surprins deloc meciul Rapidului. Era clar că bate Farul!”

Florinel Coman FCSB Sepsi OSK Sfantu Gheorghe Superliga Florinel Coman
Data publicarii: Luni 08 Mai 2023, 23:19
Data actualizarii: Luni 08 Mai 2023, 23:20

Flornel Coman a ieșit la rampă și în meciul cu Sepsi OSK, unde a oferit două pase decisive.

FCSB și-a câștigat meciul cu Sepsi OSK, 3-1, din runda a șaptea a play-off-ului. Florinel Coman (25 ani), cu cele două pase decisive pentru David Miculescu (22 ani) și Andrei Cordea (23 ani), a fost din nou cel mai bun jucător al roș-albaștrilor.

Florinel Coman, săgeți către meciul Farul Constanța - Rapid 7-2

La finalul meciului de pe Arena Națională, șeptarul FCSB-ului a mărturisit că a avut încrede în permanență că echipa sa va câștiga partida. Nu l-a surprins nici rezultatul de la Ovidiu, unde Farul Constanța a zdrobit-o pe Rapid cu 7-2.

„Am făcut un meci consistent, puteam închide meciul în prima repriză. Au fost multe ocazii pe care nu le-am fructificat. Important este că am intrat montați pentru a câștiga meciul în repriza a doua. Știam ce ne va aștepta, Sepsi și în tur a făcut un meci foarte bun. Am analizat și am știut ce trebuie să facem pentru a câștiga. Trebuia să câștigăm meciul cu orice preț.

Am simțit că putem reveni! Asta am vorbit și înainte de meci, că putem să marcăm și în minutul 93. În cele 3 meciuri nu mai contează jocul, contează doar să luăm cele 3 puncte, cum am făcut la Craiova. Stadionul va fi plin cu CFR, vor veni să ne susțină suporterii (n.r. în meciul următor). Trebuie să jucăm agresiv și să luăm toate cele 3 puncte.

Nu m-a susprins deloc acel meci, era clar că bate Farul (n.r. despre Farul - Rapid 7-2). Și dacă le dădeau 4... și 1-0 dacă le dădeau. Era clar că bate Farul! Vrem să câștigăm titlul în ultima etapă și să sărbătorim cu fanii (n.r. FCSB o va întâlni pe Rapid în ultima etapă). Presiunea există peste tot. Când îți dorești ai presiune, iar noi ne dorim. Presiunea face cinste fotbalului”, a declarat Florinel Coman la finalul meciului.