Ilie Dumitrescu a spus care sunt principalele probleme de la FCSB după meciul cu Chindia! Preferatul lui Gigi Becali a fost vizat

Ilie Dumitrescu FCSB Superliga
Ana-Maria Popescu
Data publicarii: Luni 15 August 2022, 08:16
Data actualizarii: Luni 15 August 2022, 08:18

FCSB a câștigat meciul cu Chindia Târgoviște din etapa a cincea a Superligii României, scor 3-2, și a bifat prima victorie în campionat în acest sezon.

Vicecampioana României a „tremurat” în prima repriză cu echipa lui Adrian Mihalcea, după ce târgoviștenii au intrat cu 2-0 avantaj la pauză. Popadiuc și Popa au marcat în șase minute, profitând de erorile din apărarea roș-albastră. Nicolae Dică a schimbat inspirat la pauză, iar echipa sa a întors rezultatul prin dubla lui Andrei Cordea și golul lui Joonas Tamm.

Antrenorul nu a fost mulțumit de jocul făcut de fotbaliștii săi, reproșând erorile repetate din care s-au încasat golurile. Ilie Dumitrescu a analizat jocul roș-albaștrilor și a evidențiat punctele pozitive remarcate în meciul cu Chindia Târgoviște.

Ilie Dumitrescu a spus care sunt problemele de la FCSB

Fostul fotbalist a spus și care sunt problemele pe care le-a remarcat la vicecampioana României, punctând că zona fundașilor centrali nu este una care să ofere siguranță. Mai mult, Ilie Dumitrescu l-a numit pe Dawa, jucătorul preferat al lui Gigi Becali din ultimele săptămâni, spunând că fundașul a comis câteva greșeli importante.

„Trei schimbări care au adus o altă interpretare. Este clar că în superioritate și cu mutările astea... Asta înseamnă să ai un lot valoros și numeric. Cei de pe bancă au adus un plus. Trebuie să mergi pe principiul rotației când joci din trei în trei zile. Din ce văd eu, Dică are deja o formulă. E normal să ai un nucleu, o bază, când preiei echipa.

Mi-a plăcut foarte mult schimbarea asta pozitivă de după pauză, e clar că a ridicat și tonul. Nucleu important de jucători înseamnă fundașii centrali, linia de mijloc. Ăsta e avantajul să ai jucători polivalenți, Miculescu poate juca și bandă, și în spatele vârfului, și nouă, Coman, Tavi Popescu, la fel.

Dawa a făcut ceva greșeli, sunt ceva probleme în zona aia a fundașilor centrali. O echipă în inferioritate să-ți dea două goluri... Sunt probleme, au fost erori la goluri. Sunt convins că lucrează din punct de vedere tactic defensiv, dar apar erorile astea. Problema se pune la aceste greșeli. Dulca și Rață nu au jucat rău. Problemele au fost acolo, puțin mai în spate”, a spus Ilie Dumitrescu la Digi Sport.