Ilie Dumitrescu a dezvăluit compartimentul în care FCSB a fost „net superioară” lui CFR Cluj

Ilie Dumitrescu CFR Cluj FCSB Superliga Ilie Dumitrescu
Alexandru Hațieganu
Data publicarii: Luni 07 August 2023, 00:17
Data actualizarii: Luni 07 August 2023, 00:22

FCSB a fost echipa mai pragmatică și a reușit să câștige duelul cu CFR Cluj din etapa a patra a Superligii, scor 1-0, disputat pe stadionul din Ghencea.

Ilie Dumitrescu a analizat jocul celor două echipe și a susținut că diferența au făcut-o jucătorii din centru.

Mai mult, fostul stelist ținut să puncteze faptul că introducerea lui Compagno în debutul reprizei secunde a adus un plus FCSB-ului.

FCSB a controlat centrul terenului, susține Ilie Dumitrescu

„Gigi îndreaptă eroarea făcută la începutul meciului, îl scoate pe Cordea și îl introduce pe Compagno, un punct de sprijin extrem de important în economia jocului, mai ales pe faza ofensivă.

FCSB, net superioară în linia de mijloc. Și Tachtsidis, și Muhar, și Cvek au căzut din punct de vedere fizic. FCSB arată forță în partea a doua a jocului. Dacă până acum spuneam că a suferit în repriza secundă la toate meciurile, acum a fost superioră”, a spus Ilie Dumitrescu, potrivit Digisport.

FCSB e lider cu maximum de puncte după patru etape. CFR ocupă locul patru, cu două victorii, un egal și o înfrângere.

Cele două echipe s-au întâlnit de 71 de ori în principala competiţie internă, de 27 de ori s-au impus bucureştenii, de 19 ori au câştigat clujenii, iar alte 25 de partide s-au terminat la egalitate.