Ilie Dumitrescu Farul Constanta farul constanta - fcsb FCSB Superliga Ilie Dumitrescu
Data publicarii: Luni 18 Septembrie 2023, 08:23
Data actualizarii: Luni 18 Septembrie 2023, 08:23

FCSB a câștigat la Constanța, cu Farul, scor 1-0.

Meciul a fost decis de un penalty acordat ușor de Sebastian Colțescu după un duel între Tudor Băluță și Adrian Șut. În ciuda protestelor celor de la Farul, centralul nu a revenit asupra deciziei, iar Darius Olaru a transformat de la punctul cu var.

După meci, Ilie Dumitrescu a analizat partida și a dezvăluit care a fost cel mai important moment al jocului.

Fostul internațional crede că ocazia avută de Tudor Băluță în minutul 60 ar fi putut schimba soarta meciului. Mijlocașul a reluat cu capul o minge centrată de Constantin Budescu, dar nu a reușit să nimerească spațiul porții.

Ilie Dumitrescu: ”A fost un joc așa echilibrat”

”Mi-a plăcut FCSB în primele minute, undeva la 15-20 de minute. A fost un joc așa echilibrat, ei au avut o situație prin Compagno, apoi a fost situația lui Louis Munteanu.

În a doua parte a jocului a fost această fază (n.red. a penalty-ului). Pe urmă, două situații importante pentru Farul, Băluță cu capul, pentru mine a fost cea mai importantă. Târnovanu a alunecat, dacă mingea era pe poartă, era gol. Și ultima fază a lui Andronache. Portarul a intuit că dă la lung”, a spus Ilie Dumitrescu, la Digi Sport.

Farul Constanța - FCSB 0-1. Vicecampioana, un nou succes

În urma acestei victorii, FCSB a rămas pe prima poziție și și-a mărit avantajul față de locul doi la patru puncte acum. Roș-albaștrii au 21 de puncte, în timp ce Farul Constanța se situează pe locul 11 cu doar nouă puncte.

În următoarea etapă, FCSB va face deplasarea la Sibiu pentru jocul cu FC Hermannstadt (joi, 21 septembrie, ora 19:00). Farul Constanța se va deplasa la București pentru meciul cu Dinamo (vineri, 22 septembrie, ora 21:00).