Superliga
Data publicarii: Vineri 20 Octombrie 2023, 23:57
Data actualizarii: Vineri 20 Octombrie 2023, 23:56

UTA Arad și Rapid au încheiat la egalitate, scor 2-2, într-o partidă disputată la Oradea, în runda a 13-a din Liga 1.

Rapid a deschis scorul în minutul 12, prin Funsho, însă UTA a restabilit rapid egalitatea, după un contraatac excelent finalizat de tânărul Rareș Pop. Același Funsho i-a readus pe giuleșteni în avantaj chiar înainte de pauză, iar Kevin Luckassen a stabilit scorul final în minutul 75, după o eroare în defensiva oaspeților.

Verdictul specialistului după fazele controversate din UTA - Rapid

Momentul care a stârnit cele mai multe discuții legate de arbitraj a fost cel din minutul 42, când șutul lui Stolnik a fost respins din preajma liniei porții de Borza. Scorul era 1-1, iar cei din camera VAR au stabilit că mingea nu a depășit cu întreaga circumferință linia.

Fostul arbitru Constantin Zotta, ex-conducător la Rapid, spune că faza este la limită și nu poate oferi un răspuns concret: "Nu putem decât să ne dăm cu părerea. Regulamentul spune clar. Mingea trebuie să depășească în întregime. E la limită, nu știu ce să zic. Nu poți să iei decizie (n.r - în camera VAR) pentru că nu e evident. Asistentul nu vede foarte bine pentru că e obturat de Borza."

În schimb, Zotta susține că UTA trebuia să joace în 10. În minutul 44, fundașul croat Marko Stolnik, care avea deja un cartonaș galben, l-a lovit cu cotul în figură pe Alexandru Stan. Horațiu Feșnic a dictat lovitură liberă pentru UTA la faza respectivă, considerând că atacantul de la Rapid a fost cel care a faultat.

"Da (n.r - trebuia ca Stolnik să vadă al doilea galben). Duce mâna intenționat. Nu are de ce să ducă mâna acolo", a spus Zotta, la Orange Sport, despre faza din minutul 44.

După UTA - Rapid 2-2, giuleștenii ocupă locul 3, cu 23 de puncte, însă pot fi devansați de Universitatea Craiova după această rundă. De partea cealaltă, arădenii sunt pe 14, cu 11 puncte.

În etapa următoare, Rapid va primi vizita Universității Craiova, în timp ce UTA Arad va juca pe terenul campioanei Farul Constanța.