VIDEO Ibrahimovic a menționat un singur nume: "El va fi golgheterul, surpriza și cel mai bun jucător al Cupei Mondiale!"

Zlatan Ibrahimovic AC Milan Cupa Mondiala Franta Olivier Giroud Superliga
Data publicarii: Miercuri 23 Noiembrie 2022, 19:37
Data actualizarii: Miercuri 23 Noiembrie 2022, 19:37

Zlatan Ibrahimovic (41 de ani), atacantul lui AC Milan, a acordat un interviu în care a făcut câteva predicții pentru Cupa Mondială din Qatar.

Accidentat și fără Suedia calificată la Cupa Mondială, Ibrahimovic îi ține pumnii la turneul final colegului său de la AC Milan, Olivier Giroud (36 de ani), care vizează al doilea trofeu consecutiv alături de naționala Franței.

Zlatan Ibrahimovic crede că Olivier Giroud va câștiga toate premiile individuale la Cupa Mondială

În stilul caracteristic, Zlatan crede că Giroud va câștiga toate premiile posibile la Cupa Mondială din Qatar, inclusiv cel acordat celui mai talentat jucător.

"Cine va fi golgheterul Cupei Mondiale? Olivier Giroud! Cine ne va surprinde? Olivier Giroud! Cine va fi cel mai bun jucător al turneului? Îl susțin pe prietenul meu, Olivier Giroud!

Cine va fi cel mai mare talent de la Cupa Mondială? Olivier Giroud, pentru că este încă tânăr, iar dacă spun că e tânăr, înseamnă că și eu sunt", a spus Zlatan Ibrahimovic, într-un interviu pentru 433.

Giroud a început excelent Cupa Mondială, cu o dublă în meciul cu Australia (4-1), în urma căreia a egalat recordul lui Thierry Henry pentru cele mai multe goluri marcate la naționala Franței (51).

Giroud, de la „fără șut pe poartă” în 2018 la „dublă” în debutul Mondialului din Qatar

Campioana mondială en-titre s-a impus fără probleme cu Australia în primul său meci de la Campionatul Mondial din Qatar. Francezii au „tremurat” în primele minute, când Goodwin a deschis scorul, din minutul 9, însă Rabiot a reușit să egaleze în minutul 27. Cinci minute mai târziu, Olivier Giroud a ieșit la rampă și și-a dus echipa în avantaj, din pasa lui Rabiot, apropiindu-se la un gol de un record incredibil!

Golul de 2-1 l-a adus pe atacantul lui AC Milan la o reușită distanță de a egala recordul celui mai bun marcator din istoria Franței, Thierry Henry, care are 51 de reușite pentru „cocoșul galic”.

Franța a mai macat o dată, prin Kylian Mbappe, în minutul 68, iar în minutul 71, atacantul lui PSG l-a „servit” pe Giroud, care a reușit „dubla” și să îl egaleze pe legendarul Henry.

Golurile vin ca o „descătușare”, asta după ce la ediția din 2014 a Mondialului a reușit să marcheze doar un gol în cinci meciuri jucate, în timp ce în 2018, când Franța a câștigat titlul mondial, nu a avut nici măcar un șut pe spațiul porții.