Hat-trick hero! Benzema îl atacă pe Lewandowski în topul golgheterilor. Cât s-a terminat Real Madrid - Almeria

Real Madrid - Almeria Karim Benzema la liga Superliga Karim Benzema
Data publicarii: Sambata 29 Aprilie 2023, 21:45
Data actualizarii: Sambata 29 Aprilie 2023, 21:44

Cele două echipe s-au confruntat în etapa cu numărul 32 din La Liga.

În urma victoriei, Real Madrid s-a distanțat, cel puțin temporar, la cinci lungimi de ocupanta locului trei, Atletico Madrid, dar e totuși departe de liderul FC Barcelona, care deținde 76 de puncte și un meci în minus în primul eșalon al Spaniei.

Karim Benzema a fost la înălțime în meciul grupării „blanco” împotriva locului 15, Almeria. „Balonul de Aur 2022” a marcat de trei ori (minutul 5, minutul 17 și minutul 42), fiind urmat doar de Rodrygo, care a înscris golul patru pentru Real în partea secundă (minutul 47).

Almeria a punctat doar prin Lazaro (minutul 45+1) și prin Lucas Robertone (minutul 61). Formația dirijată de Carlo Ancelotti a reușit să mențină avantajul de două goluri și să obțină trei puncte importante în consolidarea poziției secunde din La Liga.

În ceea ce privește topul golgheterilor din Spania, Karim Benzema se situează pe locul doi cu 14 reușite. Robert Lewandowski se află la patru goluri în fața starului francez, cu 18 goluri Podiumul e completat de Enes Unal, care s-a impus de 13 ori pe tabela de marcaj, fiind la egalitate cu Joselu.

Numărul record de meciuri jucate de Karim Benzema în Champions League pentru Real Madrid: i-a depășit pe Raul și Sergio Ramos!

Atacantul francez Karim Benzema a devenit marţi, 18 aprilie, jucătorul de câmp cu cele mai multe meciuri disputate în Liga Campionilor la fotbal din istoria clubului Real Madrid, informează presa sportivă franceză şi spaniolă. Benzema a jucat al 131-lea său meci în Champions League în tricoul "galacticilor", în victoria obţinută de Real Madrid pe terenul formaţiei engleze Chelsea Londra (2-0).

Câştigătorul Balonului de Aur 2022 i-a depăşit cu această ocazie pe foştii căpitani ai Realului, atacantul Raul Gonzalez (130 de meciuri), retras din activitate, şi fundaşul Sergio Ramos (129 de meciuri), ultimul evoluând în prezent la clubul francez Paris Saint-Germain, conform statisticii prezentate de Opta.

Fotbalistul cu cele mai multe meciuri în Liga Campionilor pentru Real Madrid este fostul portar Iker Casillas (150). În total, Karim Benzema a disputat în 150 de partide din cea mai importantă competiţie continentală intercluburi, celelalte 19 fiind jucate pentru fosta sa formaţie, Olympique Lyon.