Ultima clasată a răzbunat-o pe FC Barcelona! Elche a „spulberat” echipa care i-a învins pe catalani în etapa precedentă

fc barcelona Elche - Vallecano la liga Anglia Xavi
Data publicarii: Sambata 29 Aprilie 2023, 20:49
Data actualizarii: Sambata 29 Aprilie 2023, 20:49

Elche s-a „distrat” cu Vallecano pe teren propriu.

Elche se află pe ultima poziție în clasamentul din La Liga cu doar 16 puncte după 32 de meciuri disputate în primul eșalon al Spaniei. În consecință, formația dirijată de Sebastian Beccacece a înregistrat a treia victorie împotriva lui Vallecano.

În runda precedentă, Vallecano a învins-o pe FC Barcelona, liderul, cu 2-1, dar acasă la ultima clasată nu a putut să mai țină pasul. Elche a marcat de 4 ori și a obținut trei puncte, dar tot e departe de ieșirea din „zona fierbinte” a campionatului.

Tete Morente a deblocat tabela pe finalul primei reprize (minutul 45+1), iar Lucas Boye (minutul 52) a majorat diferența în partea secundă. La un minut după, Fidel a dus scorul la 3-0, iar Gerard Gumbau (minutul 72) a închis tabela de marcaj la 4-0.

Vallecano a jucat cu un om în minus încă din minutul 27, când centralul Lopez a decis să-l elimine pe fundașul central Florian Lejeune, în urma unui fault. Asta se pare că a destabilizat defensiva oaspeților, care au pierdut primul meci după ce au învins liderul, Barca.