Gigi Becali, reacție aspră după Universitatea Craiova - FCSB: "Cum să te pună Iordănescu titular?"

Stefan Tarnovanu FCSB Gigi Becali Superliga Universitatea Craiova Superliga Gigi Becali / Foto - Gabriel Chirea
Ionuț Stoica
Data publicarii: Marti 07 Mai 2024, 08:50
Data actualizarii: Marti 07 Mai 2024, 08:54

Universitatea Craiova - FCSB s-a terminat 2-0, în etapa cu numărul opt din play-off-ul Superligii României.

Cu titlul de campioană deja asigurat matematic, FCSB nu a arătat la fel de puternic împotriva Universității Craiova.

Înaintea meciului, Becali a promis că echipa sa va aborda cu seriozitate fiecare meci din play-off. Cu toate acestea, la Craiova, au lipsit jucători importanți precum Florinel Coman și Siyabonga Ngezana, din cauza accidentărilor, și Risto Radunovic, care a invocat probleme personale, conform patronului.

• Gigi Becali

Gigi Becali: "Târnovanu, ieși mă și prinde mingea!"

După înfrângerea suferită pe stadionul "Ion Oblemenco", Gigi Becali l-a criticat pe Ștefan Târnovanu pentru prestația sa modestă. Patronul a scos în evidență primul gol, unde portarul și-a luat mingea printre picioare de la Raul Silva.

”Târnovanu, la primul gol, ieși mă și prinde mingea, că dacă nici la amicale nu ieși, cum să te pună Iordănescu titular”, a declarat Becali, după meci.

Universitatea Craiova - FCSB 2-0

Gazdele au deschis scorul rapid, prin Raul Silva în minutu patru. Brazilianul a recuperat o mingea respinsă din bara transversală și a finalizat printre picioarele lui Târnovanu. Meciul a urmat să fie jucat pe contre, până în minutul 70, când Universitatea Craiova și-a dublat avantajul. Andrei Ivan, vârful oltenilor, a primit o pasă precisă de la Ștefan Vlădoiu, în careu, iar atacantul a schimbat scorul de pe tabelă.

FCSB a avut ocazia să revină în meci în minutul 78, când le-a fost omologată o lovitură de pedeapsă. Căpitanul Darius Olaru a ratat și a lovit bara tranversală.

Cum arată play-off-ul Superligii României după etapa a opta

FCSB se află pe prima poziție, cu 49 de puncte. Bătălia pentru locul doi este încă în desfășurare, cu Universitatea Craiova și CFR la egalitate de puncte(40).

Farul Constanța se află pe poziția a patra, cu 35 de puncte, urmată de Sespi OSK cu 31.

În fundul clasamentului se află Rapid Bucureși, formație ce nu a văzut victorie în acest play-off.