Gigi Becali, în extaz după primul meci oficial al FCSB-ului în Superliga: „Asta vreau eu de la echipa asta!”

Gigi Becali FCSB FCU Craiova Superliga Gigi Becali
Alexandru Hațieganu
Data publicarii: Luni 17 Iulie 2023, 16:28
Data actualizarii: Luni 17 Iulie 2023, 16:31

FCSB a trecut de FCU Craiova cu scorul de 3-1 (2-0), duminică seara, în deplasare, pe stadionul din Târgu Jiu, într-un meci din prima etapă a Superligii.

Echipa pregătită de Elias Charalambous a deschis rapid scorul, în minutul opt, prin David Miculescu, după o lovitură de la colț. Florinel Coman a dublat diferența în minutul 17, iar Malcom Edjouma (60'), din pasa lui Andrei Cordea, a marcat golul cu numărul trei al roș-albaștrilor.

Oltenii au redus din diferență prin belgianul Sekou Sidibe (74' - penalty), după ce Damjan Djokovic l-a faultat în careu pe Aurelian Chiţu.

Becali, mulțumit de jocul echipei

Gigi Becali și-a lădat echipa după victoria cu FCU Craiova, susținând că a văzut tocmai jocul pe care îl aștepta de la băeiții lui Elias Charalambous.

„Nu sunt mulțumit, sunt foarte mulțumit pentru că meciul ăsta era mai dificil, având în vedere că Mititelu avea o echipă bună, am văzut-o anul trecut, echipă care joacă, are ocazii, nu le-am dat nicio șansă, putea fi 3, 4-0 din prima repriză, nu au avut nici măcar un șut pe poartă în prima repriză, nu au avut ce apăra.

Asta vreau eu de la echipa asta, ce v-am spus, să nu se apropie adversarul de careu. Bucuria e că e și primul meci, echipa va juca din ce în ce mai bine, relații de joc, combinații”, a spus Gigi Becali.

Pentru FCSB urmează duelul cu Dinamo, din etapa cu numărul doi, ce se va disputa sâmbătă, de la ora 21:30.