Gigi Becali, din nou la butoane? Ce jucător ar fi fost impus în primul 11 la FCSB

Gigi Becali alexandru pantea FCSB Gabi Balint Nicolae Dica Superliga
Data publicarii: Duminica 21 August 2022, 08:18
Data actualizarii: Duminica 21 August 2022, 08:18

Gigi Becali, patronul de la FCSB, a anunțat că nu se va mai implica la echipă după instalarea lui Nicolae Dică în funcția de antrenor, cel puțin o perioadă.

Nicolae Dică a subliniat într-un interviu recent că toate deciziile privind echipa de start sau schimbările îi aparțin, însă Gabi Balint este de părere că Gigi Becali a avut o intervenție în cazul lui Alexandru Pantea.

Gabi Balint: "Cred că Pantea a fost impus în primul 11"

Pantea (18 ani), fundaș de bandă, a fost titular în premieră la partida cu Chindia Târgoviște, din campionat, scor 3-2, iar ulterior a început din primul minut și duelul cu Viking (1-2), din Conference League, contribuind la unicul gol marcat de vicecampioană, prin Florinel Coman. Tânărul jucător a fost înlocuit de Valentin Crețu după 54 de minute.

În ceea ce privește returul cu Viking, fostul internațional Gabi Balint se așteaptă la o misiune foarte dificilă pentru elevii lui Nicolae Dică.

"Și eu cred că Pantea a fost impus în primul 11. Da, din centrarea lui a venit golul. E un tânăr cu calități, dar totuși. Nu știu dacă se mai implică patronul la schimbări, doar Dică știe. Mai puțin contează asta, contează să întoarcă rezultatul (n.r - cu Viking) pentru că pleacă cu șanse mici acolo.

Chiar m-am uitat atent la Viking. Foarte bine organizați, sincer. N-au făcut nimic decât ce au știut să facă. Au închis spațiile, două linii, un atacant în repriza a doua și faze fixe. Asta vor face și acolo.

Eu vedeam șanse mari de calificare pentru FCSB înainte de meci. După ce am văzut și știm problema cu Olaru, dar și cea cu sinteticul... te gândești și la Tănase cât de mult lipsește. Povestea cu Octavian Popescu, despre care nu știm ce se întâmplă, modul în care a a arătat la început și cum e cum. Eu sunt tare curios ce se întâmplă. Fiecare jucător are căderi, dar sunt de două-trei meciuri. El nu își revine", a spus Gabi Balint, la Digisport.

Gigi Becali: "Pantea este diamant"

După meciul cu Chindia Târgoviște, Gigi Becali s-a declarat impresionat de calitățile lui Alexandru Pantea, spunând că le-a transmis lui Nicolae Dică și Mihai Stoica "să nu îl mai lase acolo degeaba".

"Mai este Pantea, eu nu am știut de el. Le-am zis lui Dică și MM: 'Bine, mă, noi avem acolo o bijuterie, ăla este diamant și voi îl lăsați acolo degeaba?!'", a declarat Gigi Becali la Ora Exactă în Sport, pe PRO Arena.