Data publicarii: Vineri 03 Martie 2023, 11:03
Data actualizarii: Vineri 03 Martie 2023, 11:04

Leo Strizu a anunțat că va demisiona de la FCSB, astfel că Gigi Becali va fi nevoit să găsească un alt antrenor care să dețină licență PRO.

Este greu de crezut că patronul FCSB-ului va aduce un antrenor care să controleze totul la echipă, având în vedere parcursul bun al vicecampioanei cu Mihai Pintilii la ”cârmă”, chiar dacă acesta nu poate ocupa funcția de antrenor principal ”în acte”, pentru că nu deține licența PRO.

Prima variantă apărută în spațiul public a fost Dacian Nastai de la Unirea Constanța, care a lucrat în cadrul clubului între 2003 și 2022, iar în prezent pregătește echipa nepotului lui Gigi Becali, Vasile Geambazi.

O altă variantă pe care o are Gigi Becali este Ionuț Ilie (46 de ani), care antrenează echipa U19 a FCSB-ului și deține licență PRO, scrie Digi Sport. Acesta a fost o variantă pentru postul de antrenor principal și după ce Nicolae Dică și-a dat demisia, dar în locul său a fost preferat Leo Strizu.

VIDEO - Leo Strizu și-a anunțat demisia de la FCSB

FCSB - Petrolul Ploiești 4-1

„Roș-albaștrii” au început perfect meciul de pe Arena Națională. Adrian Șut a deschi scorul în minutul 5, dar Felix Mathaus a reglat imediat scorul de pe tabela de marcaj și a restabilit egalitatea în minutul nouă.

Au urmat două reușite pentru FCSB. Andrea Compagno i-a readus pe „roș-albaștri” în avantaj în minutul 29 și a dus scorul la 3-1 în partea a doua a partidei, în minutul 57.

Pe final, Malcom Edjouma a lovit spectaculos balonul și a închis tabela la 4-1 în favoarea trupei dirijate de Mihai Pintilii, cu o foarfecă superbă. FCSB a câștigat, astfel, trei puncte prețioase în lupta la titlu.