Gică Hagi, o nouă reacție dură la adresa arbitrajului: "E incredibil!". Ce a remarcat la ultimul meci

Gheorghe Hagi Farul Constanta Superliga
Data publicarii: Miercuri 15 Decembrie 2021, 18:20
Data actualizarii: Miercuri 15 Decembrie 2021, 18:23

Managerul tehnic de la Farul și-a exprimat din nou nemulțumirea față de arbitrajul din meciul cu Sepsi, pierdut de constănțeni în runda precedentă, scor 0-1.

În meciul de la Sfântu Gheorghe, Sepsi a deschis scorul încă din minutul 7, prin Mitrea, din penalty, iar Farul a marcat pentru 1-1 în minutul 20, însă golul lui Ely Fernandes a fost anulat pe motiv de ofsaid. Chiar dacă decizia asistentului ar fi fost corectă, Hagi spune că Farul ar fi trebuit să primească penalty la acea fază pentru un fault comis în careu asupra lui Jefte.

Gică Hagi: "Arbitrul a ridicat fanionul după ce am marcat, e incredibil!"

Mai mult, managerul tehnic al dobrogenilor a remarcat că asistenul a ridicat fanionul pentru ofsaid abia după ce mingea șutată de Ely a intrat în plasă, în ciuda faptului că în Liga 1 nu a fost implementat încă sistemul VAR.

"Putem să vorbim despre penalty-ul care a fost la Sepsi. Golnvalabil și penalty. Dacă nu e gol valabil, atunci e penalty. Dar n-a vorbit nimeni, n-a zis nimeni nimic. Dacă n-a fost offside, a fost penalty. Și acolo, și încă unul înainte, când l-a împiedicat în careu pe Adi Petre. Am pierdut două meciuri cu Sepsi, unul cu un penalty din afară, iar altul care a fost cum a fost.

La televizor s-a discutat despre acea fază, dar nu s-a spus că Jefte a fost faultat de Ninaj la acea fază. Trebuia să dai penalty. Punctul doi, care e foarte grav, este că arbitrul de tușă, când a dat gol, nu a ridicat fanionul din prima, un detaliu foarte important. L-a ridicat doar când a marcat, e incredibil. La noi nu există VAR, trebuie să ridici imediat.

Îmi pare rău că domnul Crăciunescu a fost la emisiune și nu a zis de acest aspect. Din contră, a zis altceva. Trebuia să zică că a ridicat târziu fanionul când Ely a marcat golul. E clar, asta e", a spus Gică Hagi, la conferința de presă premergătoare meciului cu CFR Cluj.