Gică Hagi l-a dat pe spate pe MM Stoica: ”Domeniul fantasticului”

Gica Hagi MM Stoica Superliga universitatea craiova - farul constanta Superliga Mihai Stoica, oficial FCSB
Data publicarii: Duminica 21 Ianuarie 2024, 23:23
Data actualizarii: Duminica 21 Ianuarie 2024, 23:23

Farul Constanța a învins-o în deplasare pe Universitatea Craiova cu 2-1.

Campioana en-titre a făcut deplasarea pe ”Ion Oblemenco” duminică seară, 21 ianuarie, pentru a disputa partida din etapa #22 din sezonul regulat al Superligii României. La finele celor 90 de minute, Farul Constanța a câștigat și a înregistrat trei puncte colosale în lupta pentru un loc în play-off.

Mihai Stoica, managerul general FCSB, a vorbit despre meciul de la Craiova și a subliniat că la ce absențe a avut Farul, ceea ce Gheorghe Hagi a făcut la clubul din Constanța e de ”domeniul fantasticului”.

De asemenea, MM Stoica a evidențiat că la cum au arătat echipele de start pe ”Ion Oblemenco”, Universitatea Craiova - Farul Constanța a fost o surpriză mai mare decât cea realizată de FC Botoșani, care a produs șocul etapei și a învins-o ”acasă” pe CFR Cluj cu 1-0.

”La distribuţiile văzute e o surpriză mai mare decât Botoşani - CFR (n.r. - 1-0, în Superliga) la ce absenţe a avut Farul. Nu ştiu cum face Hagi la Farul, dar face. E de domeniul fantasticului.

E prematur să discutăm despre Maldonado, pentru că e a jucat în America de Sud. Nu îl poţi eticheta după un singur meci. Ei au jucat foarte riscant. Au jucat cu un singur închizător, cu Mateiu.

Creţu joacă tot timpul în faţă. Au jucat foarte sus cu fundaşii. Louis Munteanu se duce în profunzime, ceeace e extrem de important”, a spus Mihai Stoica, potrivit OrangeSport.

Universitatea Craiova - Farul Constanța 1-2

Rivaldinho a deschis scorul în minutul 14, iar Alexandru Crețu a restabilit egalitatea în minutul 36. Tot în prima parte, Louis Munteanu a adus victoria Farului, în minutul 43.

Campioana en-titre a urcat, așadar pe loc de play-off. Farul ocupă acum locul șase cu 33 de puncte. Nouă victorii, șase rezultate de egalitate și șapte înfrângeri au înregistrat elevii lui Gheorghe Hagi în Superliga României, până acum.

De cealaltă parte, Universitatea Craiova a ratat șansa să o devanseze pe Rapid București și să revină pe locul trei în clasament. Oltenii au obținut până acum 34 de puncte și se situează pe locul patru cu nouă victorii, șapte remize și șase eșecuri.