Gică Hagi, dărâmat după remiza cu Oțelul, a felicitat doar adversarii: "Bravo lui Dorinel! Execuția lui Maciel, superbă"

Gica Hagi Dorinel Munteanu Farul Constanta Frederic Maciel Otelul Galati Superliga
Data publicarii: Sambata 24 Februarie 2024, 19:44
Data actualizarii: Sambata 24 Februarie 2024, 19:41

Farul Constanța a remizat pe teren propriu contra celor de la Oțelul Galați, scor 1-1, în runda cu numărul 27 din Liga 1.

Farul a deschis scorul în minutul 31, după un penalty transformat de Constantin Budescu. Oțelul Galați a restabilit egalitatea în minutul 67, după un gol de generic al lui Frederic Maciel - un lob din marginea careului peste portarul Buzbuchi.

Gică Hagi, dărâmat după remiza cu Oțelul, a felicitat doar adversarii

La finalul meciului, Gică Hagi și-a găsit cu greu cuvintele. Managerul tehnic al Farului a spus că nu are încă motivele pentru forma slabă a echipei sale, mai ales pe teren propriu și a ținut să îl felicite pe Dorinel Munteanu - absent de la meci din cauza unei suspendări și a problemelor medicale - dar și pe Maciel, autorul golului din tabăra oaspeților.

"Atât putem. Puteam să și câștigăm, puteam să și pierdem. Nu știm să speculăm momentele bune. Am avut avantaj, trebuia să știm să jucăm. Dacă în alte meciuri cei care au intrat de pe bancă au adus ceva, acum nu au adus ce trebuie. Din contră, unii gândeau ceva, alții altceva. S-au făcut greșeli, două puncte importante pierdute. Oțelul a jucat foarte bine, felicitările mele, același ritm, aceeași intensitate 90 de minute. Bravo lui Dorinel, felicitările mele.

Anul trecut eram foarte puternici acasă. Acum meciuri egale, meciuri pierdute. Să iei gol așa de ușor, atât de naiv... asta e.

Nu mă puneți pe mine să spun cum a judecat Nedelcu faza (n.r - degajarea greșită de la golul Oțelului). Din păcate, a fost o greșeală foarte mare. Execuția lui Maciel? Superbă, da. A avut inspirație.

Noi trebuie să fim cei care am fost înainte, când am început campionatul, iar cum suntem în deplasare să fim și acasă.

Urmează o săptămână grea. Vom vedea ce se va întâmpla. Nu am ce să comentez în momentul de față, vedem de mâine. Golaverajul nostru (n.r - 36-36) zice multe. Trebuie să tac din gură, ce să vă zic? N-am ce să zic. În momentul de față, vreau să văd dacă putem să găsim motive, care sunt motivele. Vom vedea", a spus Gică Hagi.

După remiza cu Oțelul Galați, Farul rămâne, cel puțin temporar, pe locul 4, cu 41 de puncte.

În ultimele trei etape din sezonul regulat, Farul va înfrunta U Cluj, în deplasare, CFR Cluj, acasă, și FC Botoșani, în deplasare.