Gheorghe Mustață râde de galeria celor de la CSA Steaua: „Ei țin cu trei echipe!” Ce l-a nemulțumit

FCSB csa steaua fcsb - farul constanta Gheorghe Mustata Superliga Superliga Gheorghe Mustață
Data publicarii: Luni 30 Ianuarie 2023, 18:33
Data actualizarii: Luni 30 Ianuarie 2023, 18:33

FCSB s-a duelat cu Farul Constanța pe Arena Națională în etapa cu numărul 23 din Superligă, dar au pierdut cu 2-3, într-un final dramatic.

Galeria de la CSA Steaua s-a infiltrat în peluza destinată suporterilor celor de la Farul Constanța și au montat un banner pe care scria „În Ghencea, doar Steaua”. În cele din urmă, stewarzii și jandarmii au intervenit și au luat bannerul de acolo.

Liderul galeriei FCSB, Gheorghe Mustață, nu a trecut peste acest eveniment și i-a ironizat pe cei de la CSA Steaua. De asemenea, Mustață a mai spus că gruparea „roș-albastră” ar putea juca împotriva Universității Craiova pe Ghencea în etapa cu numărul 26, programată pe 18 ianuarie, ora 18:00.

„Erau ăia de la Sud. Au fost cu ei la meci. Ei țin cu trei echipe. Țin și cu UTA, și cu Farul. Ce să le faci?! Nu poți să iei sentimentul unui om care ține cu trei echipe. Eu înțeleg… frăția e că bem un șpriț, veniți la noi, venim la voi, dar să mă duc să cânt… De ce nu se înfrățesc cu Dinamo? Ar fi bine să se înfrățească și cu Dinamo, ca să meargă să cânte și cu ei.

Este strict problema lor, dacă le place să cânte cu Farul, cu UTA… De ce nu se fac frați cu Dinamo? Au prins ocazia acum să afișeze bannerul acela. Faptul că zic ei «Numai Steaua în Ghencea!”… e vorba domnului Dîncu: «Noi suntem Steaua aia veche!» (n.r. râde).

Steaua, cea reală, va juca acolo, cu toate că s-au legat ei de tertipul ăla că nu e omologat stadionul pentru Liga 1. E cerere făcută să jucăm acolo. Poate jucăm meciul cu Craiova. Plătim tot noi omologarea stadionului”, a spus Gheorghe Mustață, potrivit Antena Sport.

FCSB - Farul Constanța 2-3

Andrei Cordea a deschis scorul imediat după pauză (minutul 47), dintr-o acțiune de vis creată de Florinel Coman. Denis Alibec a restabilit, ulterior, egalitatea executând o lovitură liberă în mare stil (minutul 56).

Finalul a fost categoric al Farului. Omrani a respins o minge în mod eronat, iar Șut a deviat în proprie poartă (minutul 90+5). Borza a prins, un singur minut mai târziu, un interior fantastic și l-a executat pe Târnovanu.

Trupa de la nivelul mării a reîntors, în acest sens, soarta meciului și a plecat din confruntarea de pe Arena Națională cu toate cele trei puncte revenind, cel puțin temporar, pe prima poziție în clasamentul Superligii.