Gestul făcut de Adi Mutu după Oțelul - CFR Cluj: ”Eram supărați”

Oțelul - CFR Cluj Adi Mutu Superliga Adrian Mutu, antrenor CFR Cluj / Foto: Imago Images
Data publicarii: Miercuri 28 Februarie 2024, 12:15
Data actualizarii: Miercuri 28 Februarie 2024, 12:14

Ardelenii s-au împiedicat în etapa #28 după ce au remizat 2-2 cu Oțelul Galați, în deplasare.

CFR Cluj riscă acum să piardă al doilea loc din clasament. Dacă Rapid București o va învinge miercuri pe UTA Arad în etapa în curs, atunci giuleștenii îi vor devansa pe ardeleni.

Cristi Balaj, președintele lui CFR Cluj, a dezvăluit după meci că Adrian Mutu a refuzat să revină la Cluj alături de el cu mașina, ci să rămână alături de elevii săi și să traverseze România cu autocarul.

Gestul făcut de Adi Mutu reprezintă dorința tehnicianului de a-și consolida relația cu jucătorii. Antrenorul a preluat-o pe CFR Cluj în această iarnă, după ce ardelenii s-au despărțit de Andrea Mandorlini.

”Eram supărați, dar cu toate că a fost supărat l-am invitat să vină cu mașina cu mine de la Galați și a preferat să rămână împreună cu jucătorii. Se întâmplă să nu vină cu autocarul, de data aceasta a vrut să fie alături de ei. Avem un meci important la Farul și noi suntem responsabili.

A rămas cu jucătorii în autocar, trebuie să strângem rândurile, să fim uniți, să ne uităm bărbătește unul la celălalt și să reparăm sau să nu repetăm ce am greșit. Doar ei pot să schimbe lucrurile și îmi e ciudă pentru că era foarte ușor de gestionat finalul meciului.

S-au făcut foarte multe greșeli până la acordare loviturii de pedeapsă, care are acoperire regulamentară. În primul rând trebuie să vedem ce trebuie să facem noi. Te bucuri când adversarul nu câștigă sau cei cu care te lupți pentru trofee nu câștigă”, a spus Cristi Balaj, potrivit Fanatik.

Oțelul Galați - CFR Cluj 2-2

Alexandru Pop a deschis scorul în minutul 36 cu o execuție de vis, la care Răzvan Sava nu a putut face nimic. Philip Otele a restabilit însă egalitatea în minutul 45, chiar înainte de pauză.

În partea secundă, ardelenii au fost aduși în avantaj, grație reușitei lui Pangiotis Tachtsidis din minutul 88, din lovitură de pedeapsă, doar că gălățenii au salvat punctul în minutul 90+6, prin Juri Cisotti, tot din penalty.