Fotbalistul de la FCSB care l-a impresionat profund pe MM Stoica

FCSB MM Stoica Superliga Superliga Mihai Stoica, oficial FCSB
Data publicarii: Marti 23 Ianuarie 2024, 23:05
Data actualizarii: Marti 23 Ianuarie 2024, 23:04

FCSB a învins-o luni seară pe UTA Arad cu 4-0, în etapa #22 din sezonul regulat al Superligii României.

Pe un ger năprasnic la Capitală, moment în care termometrele indicau nu mai mult de -6 grade Celsius, FCSB a reușit să se impună în fața celor de la UTA Arad și să se distanțeze la 11 puncte de CFR Cluj și Rapid București.

Mihai Stoica, managerul general FCSB, a remarcat după FCSB - UTA Arad faptul că Mihai Lixandru - Adrian Șut e un duo mult mai puternic decât cel format din Adrian Șut și Damjan Djokovic, care a plecat între timp la Rapid București.

• De asemenea, oficialul roș-albaștrilor a ținut să-i ofere credite lui Mihai Lixandru, despre care a spus că e un fotbalist care se pliază foarte bine pe jocul vicecampioanei

”Lixandru-Şut este un cuplu mai bun decât Şut-Djokovic. Lixandru este un jucător care se pliază mai bine pe jocul nostru, este cu totul şi cu totul alt profil. Are mobilitate mai mare, apare în careu, aleargă foarte mult, a avut 12,7 km alergaţi în meciul cu UTA.

(n.r. Este găselniţa acestui sezon?) Da, pentru că nimeni nu-i dădea nicio şansă să joace titular la noi în acest sezon, l-am văzut antrenându-se foarte bine şi de asta am venit cu această propunere.

În afara meciului cu Rapid, unde a jucat pe o poziţie care nu era a lui, a avut mereu evoluţii foarte bune atât ca fundaş central, dar în special în acest sistem, unde este unul dintre cei mai buni jucători ai noştri. A jucat foarte, foarte bine”, a spus Mihai Stoica, potrivit OrangeSport.

FCSB - UTA Arad 4-0

Roș-albaștrii au început în forță anul cu un rezultat uriaș în Superliga. Darius Olaru a realizat un hat-trick, după ce a deschis scorul în minutul 20, a majorat diferența în minutul 22 și a modificat tabela de marcaj în minutul 66.

David Miculescu și-a trecut și el în cont un gol în minutul 82, iar FCSB (47 de puncte) s-a distanțat, așadar, la 11 puncte în clasament de CFR Cluj, care ocupă poziția a doua cu 36 de puncte.