Florin Prunea s-a enervat: „E tâlhărie! Sunt legați la ochi? Trebuie o ședință de urgență”

Florin Prunea Etapa 29 Marko Dugandzic Rapid Bucuresti - FC Hermannstadt Superliga Superliga
Data publicarii: Sambata 04 Martie 2023, 23:40
Data actualizarii: Sambata 04 Martie 2023, 23:44

Fostul dinamovist a vorbit după victoria celor de la FC Hermannstadt în fața Rapidului, scor 1-0.

Cele două echipe s-au duelat în etapa cu numărul 29 din Superligă, iar sibienii, sub comanda lui Marius Măldărășanu, au reușit să plece cu toate cele trei puncte din confruntarea din Giulești, esențiale în lupta pentru evitarea retrogradării.

Florin Prunea a vorbit despre arbitrajul din meci și a evidențiat faptul că lovitura de pedeapsă din minutul 90+2, irosită de Marko Dugandzic, ar fi trebuit repetată, pentru că mai mulți jucători de la FC Hermannstadt ar fi intrat în careu înaintea șutului.

• Florin Prunea

„După măcelul la care am asistat în repriza a doua, ăsta (n.r. repetarea penalty-ului ratat de Marko Dugandzic) era finalul... Arbitrajul din repriza a doua mi-a adus aminte de vremuri îndepărtate. Normal că trebuia repetat (n.r. pentru că jucători de la Hermannstadt intraseră în careu înainte de execuție). În repriza a doua s-a înclinat terenul uite așa... De zici că o luase la vale terenul.

Maniera, în repriza a doua, a fost jenantă. Trebuie o ședință de urgență. E tâlhărie, sunt legați la ochi? Aici este joc periculos, la faza penalty-ului. Arbitrul are unghiul perfect. Foarte ușor acordat penalty-ul.

Asta e o manieră de arbitraj care nu ar trebui să existe în nicio ligă din România, îmi aduce aminte de alte vremuri. Trebuie urgent o întâlnire între toți președinții de cluburi, conducerea Federației, conducerea Ligii și conducerea CCA. Nu există meci fără greșeală de arbitraj”, au fost cuvintele lui Florin Prunea, care a câștigat Cupa României cu Dinamo în sezonul 2000/01.

Rapid - Hermannstadt 0-1. Sibienii, victorie în Giulești

În urma acestui rezultat, Rapid rămâne pe locul patru, cu 42 de puncte, iar FCSB se poate distanța la cinci puncte de gruparea giuleșteană dacă va câștiga meciul de la Arad, cu UTA.

Hermannstadt urcă pe locul 13, cu 29 de puncte, și se pregătește pentru duelul din ultima etapă cu FCU Craiova, de pe teren propriu. În ultima etapă a sezonului regulat, Rapid va juca la Constanța, cu Farul.